Полнети панцероти од компир – сочен ручек од кој сите ќе бараат уште
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Полнети панцероти од компир – сочен ручек од кој сите ќе бараат уште

Љубителите на рецепти со компир ќе уживаат во овие вкусни, полнети панцероти.

polneti-panceroti-od-kompir-sochen-ruchek-od-koj-site-kje-baraat-ushte-01.jpg

Наместо класични панцероти од тесто, направете си ги од компир, а наполнете ги со салама, пармезан и вкусни додатоци по желба.

Рецептите со компир немаат крај, а овој може да си го додадете на листа на омилени.

Потребни состојки:

 • 600g варени компири
 • 100g пармезан
 • 2 лажици маслиново масло
 • 250g брашно
 • Магдонос
 • Сол и бибер
 • Салама и кашкавал по желба

Начин на подготовка:

 • Сварете ги компирите, изгмечете ги и додадете зачини.
 • Додадете маслиново масло, пармезан и постепено додавајте од брашното.
 • Измешајте ја смесата со лажица па со раце, а потоа развлечете ја со сукало на работна маса. На рацете имајте брашно за да не ви се лепи смесата.
 • Направете кругови со поголема чаша или сад.
 • На кружните исечоци редете парче салама и кашкавал, преклопете на пола и на краевите притиснете неколку пати со прстите.
 • Ставете ги на тава и пржете ги 4 минути на секоја страна, на малку маслиново масло или печете ги 20 минути на 180 степени.

Видео од начинот на подготовка:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Спас за кога ви треба брз ручек: Полнети компири печени во калапи за мафини Од компирот може да се направат многу различни оброци – од традиционални до инте...
Ручек за почетници во кујна: Тава печурки со кашкавал Сите кои не се многу вешти во кујната, а сакаат да зготват вкусен ручек, можат д...
Викенд ручек: Полнета компир-пита која не може да не ви се погоди Крцкава однадвор, а сочна однатре – оваа компир-пита ќе ви биде љубов на прво за...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава