4 едноставни рецепти за домашен хумус - најздравиот намаз
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


4 едноставни рецепти за домашен хумус - најздравиот намаз

Хумусот е традиционално јадење од Блискиот Исток, во кое главната состојка е наутот. Покрај наутот, најчесто хумусот се прави со таан, лук и лимон, но постојат и многу други варијации.

4-ednostavni-recepti-za-domashen-humus-01.jpg

Хумусот е еден од највкусните намази, а уште подобро е што неговото правење одзема многу малку време.

Во продолжение, можете да погледнете неколку вкусни рецепти за домашен хумус:

Домашен хумус без таан

Потребни состојки:

 • 2 шолји наут (варен или од конзерва)
 • 1/4 шолја исечкан кромид
 • 1 чешне лук
 • 1/2 шолја свеж магдонос
 • 1 црвена пиперка (печена)
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • 2 лажици лимонов сок
 • Сол и бибер по вкус

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека не добиете хомогена смеса. На крај можете да додадете малку бибер и уште малку маслиново масло.

4-ednostavni-recepti-za-domashen-humus-02.jpg

Хумус со путер од кикиритки

Потребни состојки:

 • 2 шолји наут (варен или од конзерва)
 • 2 лажици путер од кикиритки
 • 2 лажици лимонов сок
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1/2 лажичка сол
 • 2 лажици вода

Начин на подготовка:

Ставете ги состојките во блендер и блендирајте додека не добиете хомогена смеса. На крај можете да додадете уште малку маслиново масло, но и зачини како бибер или куркума.

4-ednostavni-recepti-za-domashen-humus-03.jpg

Хумус со кари

Потребни состојки:

 • 2 1/5 шолји наут (варен или од конзерва)
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 лажици вода
 • 1 лажица лимонов сок
 • 1 лажичка кари
 • 1/4 лажичка сол

Начин на подготовка:

Ставете ги состојките во блендер и направете хомогена смеса. На крај, додајте сол по вкус.

4-ednostavni-recepti-za-domashen-humus-04.jpg

Песто хумус

Потребни состојки:

 • 2 1/5 шолји наут (варен или од конзерва)
 • 1/3 шолја свеж босилек (исечкан)
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1/4 лажичка морска сол

Начин на подготовка:

Блендирајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса.

4-ednostavni-recepti-za-domashen-humus-05.jpg

Погледнете и Зошто хумусот е најздрав и највкусен намаз на светот и како да го подготвите дома?

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за летните собиранки: Мини пица такоси Во овие топли денови на никој не му е дојдено до готвење и долги часови поминати...
Посна, полнета погача - идеална за да си ја понесете на работа за појадок На сите ни е смачено да мислиме што ќе јадеме на работа денес, а дилемата се оте...
Мезе за мерак: Крцкав зачинет сладок компир со сос Фотките покажуваат и повеќе од доволно. Екстра крцкавиот помфрит од сладок компи...

Најчитани неделава