3 италијански здрави рецепти: Крема од тиква и хељда, рижото со цвекло и graukase, аспарагус со јајца


3 италијански здрави рецепти: Крема од тиква и хељда, рижото со цвекло и graukase, аспарагус со јајца

Во склоп на Неделата на италијанска кујна, денес на менито имаме неколку рецепти за здрава италијанска храна подготвени од најреномираната академија за кулинарство во Италија „АЛМА“.

3-italijanski-zdravi-recepti-krema-od-tikva-i-heljda-rizoto-so-cveklo-i-graukase-aspagaragus-so-jajca-01 (1).jpg

Знаеме дека сте нетрпеливи да ги набавите состојките и да уживате во вкусниот оброк со чаша вино - баш како што знаат само Италијанците.

Ова се трите рецепти за денес:

1. Аспарагус и јајца (Asparagi e uova)

Состојки за 4 лица:

 • 4 китки аспарагус
 • Маслиново масло ладно цедено
 • Оцет од бело вино
 • 4 јајца
 • Сол
 • Бибер

За кремата од пармезан:

 • 40ml течна павлака
 • 80g Parmigiano Reggiano
 • Сол
 • Бибер

3-italijanski-zdravi-recepti-krema-od-tikva-i-heljda-rizoto-so-cveklo-i-graukase-aspagaragus-so-jajca-002.jpg

Постапка:

 • На аспарагусот му се отсекуваат врвовите, а долниот дел се лупи и се сече закосено на помали парчиња.
 • Во тава се става да зоврие вода со масло и неколку капки оцет и во неа се вари аспарагусот.
 • За пошираните јајца, во тенџере се загрева вода во која сме додале сол и неколку капки оцет, сѐ додека не почне да врие.
 • Јајцето се крши и истура внимателно во водата, која треба околу него да се заврти како вртлог, со помош на маталка. Така јајцето се готви околу 5 минути.

Крема од пармезан: Во мало тенџерче се ставаат течната павлака и изренданиот пармезан, се додава сол и бибер по желба. На многу тивок оган се загрева додека пармезанот не се стопи и целата смеса да стане хомоген крем.

Послужување: На дното од чинијата се става кремата од пармезан, врз неа се става јајцето и околу него аспарагусот.

2. Топол крем од тиква и хељда  (Crema tiepida di zucca e grano saraceno)

Состојки за кремот од тиква:

 • 250g тиква
 • 125 компири
 • 50праз
 • 100g моркови
 • 50карфиол
 • 50ладно цедено маслиново масло
 • 25суво бело вино
 • 150кокосово млеко
 • 150вода
 • 1куркума
 • 7сол

Состојки за бисквитите од хељда:

 • 100хељда
 • 200вода
 • 2сол
 • 50масло

3-italijanski-zdravi-recepti-krema-od-tikva-i-heljda-rizoto-so-cveklo-i-graukase-aspagaragus-so-jajca-02.jpg

Подготовка:

 • Во тава се пропржува зеленчукот со маслиновото масло, се посолува и се додава белото вино. Кога виното ќе испари, се додава вода да го покрие зеленчукот, се додава сол и куркума.
 • Кoга зеленчукот е доволно сварен се додаваат останатото масло и кокосовото млеко и се мати со блендер.
 • За бисквитите се става хељдата во ладна посолена вода и се вари 20 минути. 1/3 од добиената смеса се мати со блендер и се развлекува во тенка кора со помош на два листа хартија за печење.
 • Кога ќе се излади кората се сечат форми за бисквити и се запечуваат во тава со масло и мајчина душица.
 • Се пропржуваат во тава листови од зелка, праз и тиква, за декорација.

Послужување: на дното од чинијата се става кремата од тиква. Врз неа се додаваат бисквитите од хељда и пропржениот зеленчук.

3. Рижото од јачмен со цвекло и graukase (вид „сив“ кашкавал од регионот Алто Адиџе) (Orzotto con rapa rossa e graukase)

Состојки:

 • 320g бел јачмен (рафиниран)
 • 200цвекло
 • 40Graukase (полузрел кашкавал од сирово кравјо млеко)
 • 30Пармезан
 • 1l растителен бујон
 • 30кромид
 • 30путер
 • 20g бело вино
 • Рен
 • Ѓумбир
 • Сол
 • Бибер

3-italijanski-zdravi-recepti-krema-od-tikva-i-heljda-rizoto-so-cveklo-i-graukase-aspagaragus-so-jajca-04.jpg

Подготовка:

 • Се подготвува бујон од целер, морков и кромид. Цвеклото се вари додека да омекне во солена вода. Кромидот се сечка ситно и се пропржува со путерот. Дел од цвеклото се сече на коцкички, а останатиот дел се меша во блендер со дел од бујонот, пропржениот кромид и малку ѓумбир и рен, додека да се добие хомогена кремаста смеса.
 • Во едно широко тенџере се подзапечува јачменот на путер, а потоа се залева со белото вино. Откако алкохолот ќе испари, се готви со постепено додавање на бујонот.
 • На 2/3 од постапката се додава и пирето од цвекло. Кога јачменот е сварен се додава сол и бибер по потреба и се трга од оган. Се додаваат путерот и пармезанот и коцкичките цвекло.
 • Се послужува топло и богато се поросува со ренданиот сив кашкавал (graukase).

Би можело да ве интересира:

Рецепт за џем каков не сте пробале – од тиква и кокос Како ви се чини идејата да го споите есенскиот вкус на тиква со неодоливата аром...
Посна, полнета погача - идеална за да си ја понесете на работа за појадок На сите ни е смачено да мислиме што ќе јадеме на работа денес, а дилемата се оте...
Италијански рецепти: Совршени равиоли на два начина и десерт со рибизли Денес, на менито во склоп на неделата на италијанска кујна имаме два рецепти за ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg