5 посни салати за сечиј вкус и џеб


5 посни салати за сечиј вкус и џеб

Ако сакате бадниковата вечера да ви помине полесно и посвежо, покрај неопходните јадења, послужете неколку вкусни, посни салати.

5-posni-salati-za-secij-vkus-i-dzeb-1.jpeg

Овие 5 посни салати лесно се вклопуваат во сечиј буџет и сечиј вкус, па топло ви ги препорачуваме за Бадник, но и за сите оние кои редовно постат:

*Наведени се само состојките, бидејќи постапката е иста – ги мешате сите состојки во длабок сад.

Шарена салата со ориз и туна

 • 900g сварен ориз
 • 400g туна
 • 200g грашок од конзерва или сварен
 • 2 црвени пиперки исечени на коцки
 • 3 домати исечени на коцки
 • Зачини по желба
 • Сок од 1 лимон
 • 4 лажици посен мајонез

Посна салата со туна

 • 2 конзерви туна
 • 100g шампињони
 • 500g посни тестенини
 • 100g несолени печени кикирики
 • 400g посен мајонез
 • 5-6 кисели краставички

5-posni-salati-za-secij-vkus-i-dzeb-3.jpeg

Посна салата од компири и пченка

 • 1 kg варен компир
 • 2 варени домати
 • 5-6 кисечи краставички
 • 1 мала конзерва пченка
 • Сол, бибер
 • Маслинки и печени пиперки по желба

Посна мексиканска салата

 • 600g конзервиран црвен грав
 • 150g конзервирана пченка
 • 3-4 ситно сечкани главици кромид
 • 5-6 црвени пиперки
 • Лимон и зачини по желба

5-posni-salati-za-secij-vkus-i-dzeb-2.jpeg

Медитеранска посна салата

 • 2 домати
 • 2 краставици
 • 2 црвени пиперки, ситно сечкани
 • 200g прокељ
 • Зелена салата
 • Главица кромид, ситно сечкана
 • 100g зелени маслинки
 • 1 варен компир
 • Оригано, сол, бибер

М. Д. | Црнобело / Фото: www.pexels.com

Би можело да ве интересира:

Талентирана Македонка за која готвењето е уметност: 8 предлог рецепти од Викторија Кочишка Оваа Македонка има кулинарски талент и Инстаграм профил со кулинарски дела кои д...
Подгответе oриз на италијански начин и десерт од тиква со сос од бадеми и портокал За денес на менито подготвено од италијанските кулинарски махери имаме два рецеп...
Ќе излижете прсти - Летни кесадиљи со салца од домати Во овој период од годината самата помисла на готвење ни предизвикува мачнотија. ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg