Попај салата – направете ја ако сакате да одморите од месо
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Попај салата – направете ја ако сакате да одморите од месо

Време е за сериозно чистење на организмот и намалување на килограмите и мастите кои ги накачивме за празниците.

popaj-salata-napravete-ja-ako-sakate-da-odmorite-od-meso-001.jpg

Ако и вие се мислите како да преминете на полесни оброци, имаме една предлог салата која е добра и за ручек и за вечера.

Потребни состојки:

 • 400g спанаќ
 • 250g шампињони
 • 1 главица виолетов кромид, по желба
 • 2 мали лукчиња, по желба
 • Коцки сув леб или Кубети
 • 250g грчки јогурт (или густа павлака)
 • 2 шаки кршени ореви
 • Сол, бибер и зачини по желба

Начин на подготовка:

 • Добро измијте го спанаќот и процедете го. Динстајте го неколку минути, а за тоа време пропржете ги шампињоните со кромидот во тавче и на крај додадете лук.
 • Помешајте ги смесите, додадете го грчкиот јогурт, оревите и зачините.
 • На крај посипете ги коцките сув леб и уживајте!

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 посни салати за сечиј вкус и џеб Ако сакате бадниковата вечера да ви помине полесно и посвежо, покрај неопходните...
Посен ручек готов за 25 минути: Филети од Ослич со зеленчук Голема е веројатноста дека оваа недела сте се одлучиле за краток предвелигденски...
Неодоливо вкусни, декоративни канапеи за мезе, забави и родендени Дали планираме да правите домашна забава? Можеби ви се ближи роденденот вам или ...

Најчитани неделава