Рецепт за највкусниот крем од бадеми


Рецепт за највкусниот крем од бадеми

Без оглед на тоа дали ви треба намаз за на парче леб, палачинки, колаче или само нешто вкусно за црпење со лажица од тегла, домашниот бел крем од бадеми е она што треба да го пробате.

recept-za-najvkusniot-krem-od-bademi-001.jpg

Во овој рецепт нема ниту грам шеќер, па нема да имате толкава грижа на совест ако не застанете после првото лажиче.

Потребни состојки:

  • 4 лажици запечени во тавче на рингла мелени бадеми
  • 100g бело чоколадо
  • 100ml слатка павлака
  • 90g путер
  • 1 лажица мед
  • Малку нарендана кора од портокал

Подготовка:

  • Слатката павлака ставете ја на рингла и загрејте, па во неа додадете го белото чоколадо.
  • Во растопената смеса додајте до насечканиот путер на мали коцки и добро мешајте неколку минути.
  • Додајте ги мелените бадеми, а на крај и лажицата мед.
  • Промешајте додека не добиете крем. Добиениот намаз ставете го во тегла и добро оладете пред консумирање.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Пролетна пита со црвено овошје Оваа пролет рецептот кој нема да престанете да го правите е овошната лисната пит...
Рецепт на денот: Медалјони од компир на кои нема да може да одолеете Медалјони или „плескавички“ од компир, полнети со моцарела и печурки – звучи иде...
Талентирана Македонка за која готвењето е уметност: 8 предлог рецепти од Викторија Кочишка Оваа Македонка има кулинарски талент и Инстаграм профил со кулинарски дела кои д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg