Вкусно мезе за гледање фудбал: Ролат од багет полнет со пилешко и пармезан
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Вкусно мезе за гледање фудбал: Ролат од багет полнет со пилешко и пармезан

Овој рецепт одлично ќе ви дојде во престојниот период. Станува збор за вкусно јадење што можете да го приготвите за вечера, а можете да го јадете во поопуштена атмосфера, на пример додека гледате фудбал пред телевизор.

vkusno-meze-za-gledanje-fudbal-rolat-od-baget-polnet-so-pileshko-i-parmezan-01.jpg

Можеби ќе ви одземе малку повеќе време, но дефинитивно е мезе за кое нема да се покаете, а гостите ќе бараат уште.

Состојки:

 • 1 француски леб – багет
 • 100g лебни трошки
 • 40g рендан пармезан
 • 100g бело брашно
 • 2 јајца изматени со малку млеко
 • 2 пилешки стека исечени на потенки филети
 • 1L сончогледово масло
 • 4 тенки парчиња моцарела
 • 2 големи лажици маслиново масло
 • 3 чешниња лук
 • ½ кромид
 • 600g доматно пире
 • Рендана моцарела
 • Босилек

Подготовка:

 • Пуштете ја рерната да се загрее на 180 степени Целзиусови.
 • Францускиот леб го сечеме на четири делови. Секој од деловите го длабиме со нож и вадиме дел од внатрешноста.
 • Во посебни садови ги ставаме лебните трошки, белото брашно и јајцата. Потоа во лебните трошки додаваме уште 40g пармезан и малку сол и ја мешаме смесата.
 • Парчињата стек ги подготвуваме за пржење на следниот начин: Секое парче прво го валкаме во брашно и протресуваме за да падне вишокот. Потоа го потопуваме во разматените јајца, па на крај во мешавината од лебни трошки и пармезан при што нанесувањето треба да биде еднакво.
 • Стекот го пржиме во добро загреан зејтин околу 3-4 минути, или додека да биде крцкав и целосно испржен.
 • Во меѓувреме во друга тава (со капак) го загреваме маслиновото масло. Додаваме лук, кромид и сос од домати, а потоа зачинуваме по вкус. Го ставаме капакот на тавата и готвиме додека сосот да се изедначи. Доколку сосот е премногу кисел на вкус може да додадете малку шеќер.
 • Парчињата пилешко ги замотуваме во тенки парчиња моцарела и ги вметнуваме во претходно издлабени парчиња леб.
 • Го филуваме лебот со сос од домати и со рендана моцарела.
 • Го ставаме да се пече додека состојките да се стопат, или околу 20 минути.

Деталното упатство погледнете го во приложеното видео:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Италијански рецепти: Совршени равиоли на два начина и десерт со рибизли Денес, на менито во склоп на неделата на италијанска кујна имаме два рецепти за ...
Ролат од компир пире со вкус на пица Мора да признаеме дека со тек на време одлуката за тоа што да се прави за ручек ...
3 врвни рецепти за љубителите на рижото Најреномираната академија за кулинарство во Италија „АЛМА“ подготви три неодолив...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg