Рецепт за вкусно летно јадење од нашите баби – Полнети пиперки со сирење и јајца
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Рецепт за вкусно летно јадење од нашите баби – Полнети пиперки со сирење и јајца

Се чини дека пиперките и доматите се неизбежни во летниот период во нашата кујна, додадете сирење и леб и подготвени сме за гозба. Ова е еден рецепт за вкусни полнети пиперки со сирење.

Recept-za-vkusno-letno-jadenje-od-nashite-babi-polneti-piperki-so-sirenje-i-jajca-01.jpg

Освен што станува збор за вкусно јадење, ова е лесен рецепт за подготвување и може да го направат дури и оние што немаат или имаат минимално искуство во кујната.

Состојки:

  • 4 пиперки
  • 250g ситно сирење
  • 1 јајце
  • 0,5 dl кисела павлака
  • Малку маслиново масло
  • Сол и бибер

Recept-za-vkusno-letno-jadenje-od-nashite-babi-polneti-piperki-so-sirenje-i-jajca-02.jpg

Подготовка:

Ја пуштаме рерната да се загрее на 180 степени Целзиусови.

Пиперките ги миеме, ја отстрануваме рачката, ги чистиме семките, а потоа ги сушиме.

Во длабок сад ги мешаме сирењето, павлаката, јајцето и додаваме сол и бибер по вкус.

Пиперките ги полниме со смесата и ги ставаме исправени во претходно премачкан плех со маслиново масло.

Пиперките се печат на 180 степени околу 40 минути или додека сирењето не порумени.

Послужете со свежи домати, маслинки и секако леб.

Б. С. Б. | Црнобело / фото: Freepik/ Depositphotos

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Пролетна пита со црвено овошје Оваа пролет рецептот кој нема да престанете да го правите е овошната лисната пит...
Полнети панцероти од компир – сочен ручек од кој сите ќе бараат уште Љубителите на рецепти со компир ќе уживаат во овие вкусни, полнети панцероти. ...
Рецепт на денот: Медалјони од компир на кои нема да може да одолеете Медалјони или „плескавички“ од компир, полнети со моцарела и печурки – звучи иде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg