Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Рецепт за крем од варени костени – вкусот на есента

recept-za-krem-od-vareni-kosteni-vkusot-na-esenta-01.jpg

Зад називот crème de marrons се крие традиционален француски намаз од костени, кој едноставно мора да го пробате намачкан на палачинки, парче леб или вкусни кекси.

Потребни состојки:

 • 1kg костени
 • 250ml вода
 • 250g шеќер
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • Малку сол

Подотовка:

 • Прво испечете ги костените, па потоа излупете ги.
 • Префрлете ги во тенџере, прелијте со 2-3 прста вода и оставете да зовријат. Варете ги 15 минути на тивок оган, со повремено мешање.
 • Во друг сад помешајте ја водата со шеќерот и гответе на тивок оган, додека не добиете шербет.
 • Костените исцедете ги, ставете ги во бленер и заедно со ¼ од шеќерниот шербет изблендирајте. Може да користите и миксер.
 • Сега добиениот крем префрлете го во остатокот од шербетот, додадете прстофат сол и екстрактот од ванила, па варете со постојано мешање додека кремот не се згусне.
 • Чувајте го кремот во стаклена тегла, на ладно и суво место.

recept-za-krem-od-vareni-kosteni-vkusot-na-esenta-03.jpeg

recept-za-krem-od-vareni-kosteni-vkusot-na-esenta-02.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за пилешки шницли во кремаст сос од лимон Никогаш не одбиваме пилешко месо, што значи дека секогаш сме во потрага по добри...
Пролетна крем салата со краставици – идеална за со велигденски ручек За време на велигденските празници во изобилство може да се најдат ротквици, мла...
Посен рецепт без масло: Хумус од бел грав со зачини Без масло, со зачини по желба – хумусот од бел грав може да се консумира како ма...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg