Два брзински колачи кои не се печат – идеални за ненајавени гости


Два брзински колачи кои не се печат – идеални за ненајавени гости

Брзите колачиња кои не се печат веројатно се едни од омилените на модерните домаќинки. Може да се пофалат дека направиле нешто домашно, а сепак брзо.

dva-brzinski-kolaci-koi-ne-se-pecat-idealni-za-nenajaveni-gosti-1.jpg

Овие два рецепта ќе ви се најдат кога немате ништо слатко за послужување, а на врата ѕвонат ненајавени гости:

1. Мрзлив чоколаден колач

Потребни состојки:

 • 600ml павлака за готвење
 • 700g чоколадо
 • Омилените бисквити

Подготовка:

 • За почеток, чоколадото се топи, па се меша со изматената павлака во облик на шлаг, додека не се соединат во една смеса.
 • Бисквитите се кршат на ситни парчиња и се додаваат во смесата. Добро промешајте.
 • Префрлете ја добиената смеса во подмачкан калап или обложен со мрсна хартија и замрзнете неколку часа.

dva-brzinski-kolaci-koi-ne-se-pecat-idealni-za-nenajaveni-gosti-2.jpg

2. Домашно Тоблероне

Потребни состојки:

 • ½ шолја путер
 • 2/3 шолја темно чоколадо
 • 1 ½ шолја мелени лешници
 • 1 шолја исечкани лешници
 • 8 лажици вода
 • 1 шолја шеќер во прав

*мерката е шолја од 250ml.

Подготовка:

 • Растопете го шеќерот во водата, па потоа во нив стопете го и путерот. Додајте го чоколадото. Промешајте.
 • Кога чоколадото ќе се растопи, ставете ги и лешниците. Од смесата обликувајте триаголник со помош на алуминиумска фолија.
 • Замрзнете ја смесата неколку часа, па сечете ја на тенки парчиња.

dva-brzinski-kolaci-koi-ne-se-pecat-idealni-za-nenajaveni-gosti-3.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нугат – совршена торта со лешници и Нутела Сигурно веќе го замислувате вкусот на оваа неверојатна торта. Богат, сочен, чоко...
3 рецепти за брзи, посни колачиња Иако во наредниот период ќе бидеме малку ограничени со состојките за рецептите к...
Домашно пилешко гиро кое се прави во рернa Кога станува збор за гиро, најлесно е да се јавите и да си нарачате готово гиро ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg