Рецепт за меки зајчиња од тесто, полнети со крем - се топат во уста

Ако постојано собирате рецепти кои ќе ги израдуваат сите во домот, на вистинско место сте.

recept-za-mekani-zajcinja-od-testo-polneti-so-krem-001.jpg

Со малку креативност, од обични состојки може да ги направите овие меки зајчиња полнети со крем.

recept-za-mekani-zajcinja-od-testo-polneti-so-krem-01.jpg

Потребни состојки:

 • 600g бело брашно
 • 200ml јогурт или кисело млеко
 • 200ml млеко
 • 100ml масло
 • 1 мала лажичка сол
 • 1 мала лажичка шеќер
 • 1 вреќичка прашок за печиво
 • 1 вреќичка сув квасец
 • Полнење по желба – крем, мармалад
 • Жолчка и сусам за премачкување

Подготовка:

 • Во млако млеко ставете го сувиот квасец со шеќерот, па помешајте со останатите состојки за тесто. Добро измесете го тестото.
 • Не мора да го чекате да нарасне, па веднаш може да ги направите зајчињата.
 • Направете три топчиња, едно поголемо, средно и мало. Најголемото ставете го прво, тоа ќе биде телото. Од топчето со средна големина направете ја главата, а најмалото топче пресечете го на половина и од него направете ги ушите.
 • Наполнете ги топчињата по желба, со шприц, во случајов со крем.
 • Ставете хартија за печење, премачкајте со жолчка и наросете сусам, наредете ги и печете 20 минути на 180 степени.
 • На фотографиите, за очите на зајчињата се додадени парчиња чоколаден чипс.

recept-za-mekani-zajcinja-od-testo-polneti-so-krem-03.jpg

recept-za-mekani-zajcinja-od-testo-polneti-so-krem-02.jpg

recept-za-mekani-zajcinja-od-testo-polneti-so-krem-05.jpg

recept-za-mekani-zajcinja-od-testo-polneti-so-krem-04.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Есенски десерт: Мини лиснати пити полнети со фил од тиква Есента е сезона на тиквата, па наместо варена или печена, обидете се да направит...
7 eдноставни предлози за појадок кој ќе ви ја даде потребната енергија Никола Ладлам-Рејн е експерт за исхрана. За Insider, таа споделува неколку еднос...
Рецепт за џем каков не сте пробале – од тиква и кокос Како ви се чини идејата да го споите есенскиот вкус на тиква со неодоливата аром...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg