Традиционален италијански рецепт за совршено сочно јагнешко месо од рерна

За Велигден традиционално се подготвува јагнешко месо, а според Италијанците ако имате квалитетно месо, потребни ви се само неколку зачини за да добиете сочен оброк за празничната трпеза.

tradicionalen-italijanski-recept-za-sovrsheno-sochno-jagneshko-meso-od-rerna-01.jpg

Печениот јагнешки бут, или на италијански познат како abbacchio, традиционално за велигденските празници се подготвува во Рим и во околината.

Рецептот е погоден за подготовка во рерна, а потребни ви се само неколку зачини за да добиете сочен оброк.

Начин на подготовка:

 • 1 јагнешки бут со тежина од 1,5kg;
 • 2-3 гранчиња рузмарин;
 • 2-3 страка млад лук;
 • 1 чаша бело вино;
 • 1 ловоров лист;
 • Сол и црн бибер (по вкус);
 • Маслиново масло.

Начин на подготовка:

 • Рерната се загрева на 180 степени Целзиусови;
 • Месото се засекува на парчиња, се става во плех за печење и се додава ситно исечкан млад лук, рузмарин и ловоров лист;
 • Месото се посолува и се зачинува со црн бибер, па се прелева со 5 лажици маслиново масло и чаша бело вино;
 • Вака подготвеното месо се става да се пече во рерна на температура од 190 степени Целзиусови околу 50 минути;
 • Месото се вади од рерната и со лажица се мешаат зачините околу него, па се прелева со течноста што е околу месото;
 • Доколку сакате, во овој чекор можете да додадете и компир исечкан на коцкички;
 • Месото се враќа во рерна и се пече на истата температура додека не добие златно кафеава боја.

tradicionalen-italijanski-recept-za-sovrsheno-sochno-jagneshko-meso-od-rerna-02.jpg.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за пилешки шницли во кремаст сос од лимон Никогаш не одбиваме пилешко месо, што значи дека секогаш сме во потрага по добри...
Преклопени тортилји со пилешко, од кои тече растопен кашкавал Вкусен и сочен оброк за сите оние што сакаат зачинета и лута храна, а дополнител...
Пролетна крем салата со краставици – идеална за со велигденски ручек За време на велигденските празници во изобилство може да се најдат ротквици, мла...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg