Хит-рецепт за брз ручек: Зачинети пилешки копани од Air Fryer

Со едноставни зачини и со помош на апарат за готвење со топол воздух можете да подготвите вкусни и сочни пилешки копани. За помалку од половина час ќе имате готов ручек.

hit-recept-za-brz-ruchek-zachineti-pileshki-kopani-od-air-fryer-01.jpg

Предноста на готвење со апаратот на топол воздух е во тоа што за многу брзо време можете да подготвите брз ручек, без да го потрошите целиот ден во кујна, па токму затоа многумина се одлучуваат за овој кујнски уред. 

Со овој рецепт можете да подготвите вкусно пилешко месо за помалку од 30 минути, а дополнително сами одредувате колку и какви зачини ќе искористите.

Потребни состојки:

  • Пилешки копани;
  • Маслиново масло;
  • Зачини (морска сол, црвен пипер, лук во прав, црн бибер).

Начин на подготовка:

  • Одмрзнатите пилешки копани се ставаат во длабок сад и се попрскуваат со малку маслиново масло, се посолуваат и им се додаваат зачините;
  • Копаните се мешаат додека зачините не се распоредат рамномерно;
  • Зачинетите копани се редат во претходно загреан Air Fryer на 200 степени Целзиусови во еден ред и притоа добро е да се остави простор меѓу секој од копаните;
  • Се оставаат да се „печат“ околу 22 – 24 минути на температура од 200 степени Целзиусови;
  • Кошничката од апаратот за топол воздух се вади и копаните се оставаат да отстојат околу 5 минути за да ги впијат убаво соковите и зачините.

hit-recept-za-brz-ruchek-zachineti-pileshki-kopani-od-air-fryer-02.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за летно мезе: Подгответе сами крцкави чипс тиквички во Air Fryer Рецепт за вкусни и здрави грицки, што можете да ги подготвите сами. Рецепт за...
Најсочните похувани копани полнети со компир и кашкавал – прсти да излижете Гарантираме дека повкусни копани кои толку лесно се вадат од коска и се топат во...
Брз летен десерт кога немате ништо благо дома: Торта во чаша со шлаг и јагоди или малини Овој рецепт ќе ви биде добредојден кога сакате набрзина да подготвите нешто благ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg