Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Освежителен десерт: Домашен „Орео“ сладолед со само три состојки (видео)

Подгответе вкусен домашен десерт со само три состојки. Рецепт за брз сладолед со „Орео“ колачиња.

osvezhitelen-desert-domashen-oreo-sladoled-so-samo-tri-sostojki-video-1.jpg

Со порастот на температурите сладоледот е омилен десерт за сите генерации, а со овој рецепт ќе подготвите вкусен и кремаст домашен сладолед што ќе има ист вкус како оној од продавница.

За негова подготовка потребни ви се само 10-тина минути, а ќе добиете сладолед за околу 12 порции.

Потребни состојки:

  • 18 Орео колачиња;
  • 400g благо кондензирано млеко;
  • 480ml слатка павлака (студена).

Начин на подготовка:

  • Во зип кеса за замрзнување се кршат 14 Орео колачиња;
  • Во длабок сад се става слатката павлака и се мати со миксер додека не се добие цврст шлаг;
  • Се додава кондензирано млеко и се мати со миксер на бавна брзина додека млекото и павлаката да се соединат;
  • Се додаваат искршените колачиња и сладоледот полека се меша со гумена шпатула додека сите состојки да се соединат;
  • Сладоледот се става во длабок сад, се декорира со уште 3-4 скршени Орео колачиња и се става во замрзнувач околу 6 часа.

Видео упатство:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за лесен колач со јаболка и банани – се топи во уста Дали сте љубител на колачи со јаболка и цимет? Овојпат додаваме и банани и добив...
Рецепт за најлесниот домашен ролат од кој тече чоколадо Наместо да купувате готови, секогаш е повкусно кога ќе си направите домашен, топ...
Десерт од 5 состојки: Сочна чоколадна торта, готова за половина час Крцкава однадвор, а мека и сочна одвнатре, оваа чоколадна торта која се топи во ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg