Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Прсти да излижете: Потпечени млади компирчиња со зачини и растопен кашкавал

Млади компирчиња со растопен чедар и свеж зеленчук. Одлични се за мезе или како додаток на главното јадење. Кој е вашиот омилен рецепт со млади компири?

prsti-da-izlizhete-potpecheni-mladi-kompirchinja-so-zachini-i-rastopen-kashkaval-01.jpg

Пржени, печени, пасирани во пире. Сите сакаат да јадат компири, а овој рецепт можете да го искористите доколку сакате да приготвите несекојдневно мезе, или пак како додаток на главното јадење.

Доколку сакате зачинета храна, можете да користите и чили во прав за да добиете лути компирчиња, или пак да се држите до благите и неутрални зачини.

Потребни состојки:

 • 1kg млади компири;
 • 2 лажици маслиново масло;
 • Зачини по вкус (чили во прав, црвен пипер, лук во прав, ким, црвен пипер)
 • 235g рендан чедар;
 • ¼ домат (ситно исечкан);
 • 1 млад кромид (ситно исечкан);

Начин на подготовка:

 • Компирите се мијат и секој од нив се става на дрвена лажица и се засекува на растојание од околу 5 mm;
 • Засечените компири се прелеваат со маслиново масло и им се додаваат зачини по ваш вкус;
 • Компирите се мешаат додека зачините и маслото рамномерно да се распоредат по нив;
 • Се распоредуваат на плех премачкан со масло и се ставаат да се печат околу 45 минути на температура од 200 степени Целзиусови;
 • По ова компирите се вадат од рерна и им се става рендан чедар, па се враќаат во рерна да се печат уште 45 минути, односно додека не добијат кафеава боја, а чедарот целосно да се стопи.

Погледнете го видеото:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за турско лепче со зачини, меко како душа – се топи во уста и одговара со секое мезе Дали и вие сте од тие на кои мезе во кафеана не им проаѓа без лепиња на скара? А...
Два брзи и лесни рецепти кои вреди да ги послужите на посната трпеза за Св. Никола За Св. Никола, другите посни слави или во кој било друг ден, вреди на трпезата д...
Рецепт за пилешки шницли во кремаст сос од лимон Никогаш не одбиваме пилешко месо, што значи дека секогаш сме во потрага по добри...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg