Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-09-2023


Рецепт за најлесниот домашен ролат од кој тече чоколадо

Наместо да купувате готови, секогаш е повкусно кога ќе си направите домашен, топол ролат од кој тече вкусен чоколаден крем. Со кого посакувате да го пробате овој десерт?

recept-za-najlesniot-domashen-rolat-od-koj-teche-chokolado-01.jpg

Иако ваквите десерти се лесно достапни и во продавница, сепак понекогаш е подобро сами да зготвиме нешто домашно. 

Овојпат пробајте се во кујна со вкусен, домашен ролат од бело тесто со растопен чоколаден крем. 

Звучи примамливо, замислете колку е вкусно кога ќе го пробате топло... 

Потребни состојки:

 • 5 јајца
 • 160g шеќер
 • 160g брашно
 • 120g чоколаден чипс
 • 500g чоколаден крем (по желба со лешници)

Начин на подготовка:

 • Во сад истурете 5 белки и изматете ги додека не добиете шлаг.
 • Во друг сад ставете ги 5-те жолчки и шеќерот и изматете додека не добиете хомогена смеса.
 • Во садот со смесата од жолчки додадете го и брашното и измешајте.
 • Постепено додавајте од шлагот и мешајте ја смесата до соединување.
 • На крај додадете го чоколадниот чипс и измешајте.
 • Истурете ја смесата во плех врз хартија за печење и печете 10 минути на 180С.
 • На испеченото тесто истурете го чоколадниот крем, размачкајте насекаде и завиткајте како ролат. Оставете да отстои 60 минути.
 • Исечете парчиња и сервирајте со додатоци по желба.

Видео постапка:

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за лесен колач со јаболка и банани – се топи во уста Дали сте љубител на колачи со јаболка и цимет? Овојпат додаваме и банани и добив...
Рецепт за најлесниот и најбрз чоколаден колач – ќе сакате да го пробате веднаш Подготовката на колачот е толку едноставна што ќе ја направи и некој што првпат ...
Рецепт за најлесниот есенски колач со јаболка и цимет – се топи во уста Сочен колач од јаболка кој се топи во уста и мирис на цимет низ домот е синоним ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg