Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Совршени крцкави компири од рерна по рецепт на Џејми Оливер

Рецептот за крцкави компири потпечени со лук е еден од омилените на Џејми Оливер. Познатиот готвач вели дека се супер лесни за подготовка, иако целата постапка трае скоро два часа, но тајната е во трпението и времето потребно за печење.

sovrsheni-krckavi-kompiri-po-recept-na-djejmi-oliver-01_copy.jpg

Гледајќи ја фотката веднаш ќе посакате да го имате овој ручек, па погледнете како едноставно да ги направите највкусните печени компири. 

Потребни состојки:

 • 2,5kg средно големи компири
 • 4 лажици несолен путер
 • Малку маслиново масло
 • 1 главица лук
 • ½ китка свежа жалфија (околу 15 g)
 • Сол и бибер по вкус

sovrsheni-krckavi-kompiri-po-recept-na-djejmi-oliver-02.jpg

Начин на подготовка:

 • Излупете ги компирите (идеално е да се скоро иста големина). Ставете ги да се варат во тенџере со посолена зовриена вода околу 15 минути. Ова ќе помогне внатрешноста на компирот да стане навистина мека.
 • Исцедете ги на цедалка, а можете да ги ставите и на пареа во микро околу 1 минута за да се исушат побрзо.
 • Потоа пресечете ги на половина, па згмечете ги со лажица за да се сплескаат.
 • Во голема тава за печење ставете го путерот и малку маслиново масло. Наредете ги згмечените компири, па зачинете ги со малку сол и црн пипер.
 • Покријте ги со фолија и оставете ги во фрижидер преку ноќ.
 • Следниот ден загрејте ја рерната на 180°C.
 • Излупете го лукот (оставете 2-3 чешниња со лушпа) и исто како и компирите, згмечете ги со лажица.
 • Печете 1 час, или додека компирите не станат крцкави и златни насекаде.
 • Извадете го плехот од рерната и посипете ги компирите со жалфија, па печете уште 20 до 25 минути.
 • Послужете ги топли.

sovrsheni-krckavi-kompiri-po-recept-na-djejmi-oliver-03.jpg

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за лесен колач со јаболка и банани – се топи во уста Дали сте љубител на колачи со јаболка и цимет? Овојпат додаваме и банани и добив...
Рецепт за турско лепче со зачини, меко како душа – се топи во уста и одговара со секое мезе Дали и вие сте од тие на кои мезе во кафеана не им проаѓа без лепиња на скара? А...
Рецепт за најлесниот домашен ролат од кој тече чоколадо Наместо да купувате готови, секогаш е повкусно кога ќе си направите домашен, топ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg