Корисни трикови: Исчистете ја куќата со помош на храна

Обично храната е онаа која може да ни направи дамки на чаршафите или облеката. Но, понекогаш може да биде и таа која ќе ги исчисти.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-01

Некои производи кои ги имате во кујната, покрај тоа што ги користите за готвење, може да ви послужат и за чистење на некои делови во домот.

Ако се потурите со црвено вино и брзо посипете сол на местото на дамката, полесно ќе се исчисти.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-1.jpgКујнскиот прибор, или садови од месинг ако ги ставите да отстојат во кечап, може да добијат посебен сјај.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-2.jpgКората од бананите е одлична за полирање на сребрени предмети.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-3.jpgГребаниците на мебелот поминете ги со јатката од оревите и нема да се забележуваат.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-4.jpgПченкарното брашно ќе ја впие маснотијата од дамките, само треба да го оставите околу 15 минути.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-5.jpg

Уште 5 производи со кои може да го исчистите домот, на следната страница...Би можело да ве интересира:

4 совети со кои најлесно ќе ги промените лошите навики во исхраната Ако се изгладнувате, вашето тело ќе почне да складира повеќе масти, па постои ри...
12 кујнски алатки и трикови од Французите, кои ќе им послужат на сите домаќини и домаќинки Француската кујна е една од најпрочуените во светот, а жителите нa оваа држава с...
Овошје што треба да го јадете почесто ако сакате да го симнете вишокот килограми Јагодите, праските и сливите се само дел од овошјето што може да ви помогне во б...
Совети со кои ќе ги избегнете грешките кога правите ориз Важно е да го измиете оризот пред готвење и никако немојте да го мешате додека г...
10 кулинарски совети за оние кои не сакаат да поминуваат време во кујната Ако готвењето не ви е задоволство и не сакате да поминувате многу време во кујна...
Професионални готвачи откриваат која е „тајната“ состојка што ја користат во скоро секое јадење Кафе во чоколадни торти, паста од домати во сосови за месо… Кои се тајните состо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg