Корисни трикови: Исчистете ја куќата со помош на храна

Обично храната е онаа која може да ни направи дамки на чаршафите или облеката. Но, понекогаш може да биде и таа која ќе ги исчисти.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-01

Некои производи кои ги имате во кујната, покрај тоа што ги користите за готвење, може да ви послужат и за чистење на некои делови во домот.

Ако се потурите со црвено вино и брзо посипете сол на местото на дамката, полесно ќе се исчисти.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-1.jpgКујнскиот прибор, или садови од месинг ако ги ставите да отстојат во кечап, може да добијат посебен сјај.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-2.jpgКората од бананите е одлична за полирање на сребрени предмети.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-3.jpgГребаниците на мебелот поминете ги со јатката од оревите и нема да се забележуваат.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-4.jpgПченкарното брашно ќе ја впие маснотијата од дамките, само треба да го оставите околу 15 минути.

iscistete-ja-kukjata-so-pomos-na-hranata-5.jpg

Уште 5 производи со кои може да го исчистите домот, на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 кулинарски и домаќински трикови, со кои ќе си го скратите времето поминато во кујна Како најлесно да ја одвоите жолчката од јајцето, како најбрзо да ги измиете садо...
Корисни трикови како да откриете дали намирниците се свежи и вкусни или расипани и незрели Не го купувајте пилешкото месо ако има вода во амбалажата или ако има многу црве...
Намирници кои траат „вечно“, но им се менува вкусот по неколку месеци (и не треба да ги јадете) Маслиновото масло, јаткастите плодови и киноата навистина имаат многу долг рок н...
Како да јадете сè што сакате, без да се здебелите? Јадете само кога сте гладни и престанете со јадење штом ќе почувствувате дека ст...
4 совети со кои најлесно ќе ги промените лошите навики во исхраната Ако се изгладнувате, вашето тело ќе почне да складира повеќе масти, па постои ри...
12 кујнски алатки и трикови од Французите, кои ќе им послужат на сите домаќини и домаќинки Француската кујна е една од најпрочуените во светот, а жителите нa оваа држава с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg