12 бонтон правила за на маса: Што се јаде со виљушка, а што со рака?


12 бонтон правила за на маса: Што се јаде со виљушка, а што со рака?

Колку пати досега сте се двоумеле дали е во ред да земете храна со раце или треба да користите нож и виљушка? Овие правила ќе ви ги разјаснат недоумиците.

12-bonton-pravila-za-na-maza-za-koi-povekjeto-lugje-nemaat-slushnato-01 .jpg

Ако сакате да оставите впечаток на културна личност кога сте на ручек или вечера со колеги или пријатели, треба да ги знаете правилата за користење на прибор за јадење.

На сите им е многу поубаво кога споделуваат оброк со културна личност.

И веруваме дека основните правила ги знаете, но постојат и низа не толку очигледни правила за начинот на консумирање на различните видови храна.

Ајде да откриеме кога не е неопходно да се користи прибор:

Мисо супа

Мисо супата обично се служи во мал сад. Садот треба да го ставите на едната дланка, да го придржувате со палецот и да пиете од супата со мали голтки. Со стапчињата во другата рака треба да ги фаќате парчињата тофу и другите состојки.

Откако ќе ја испиете течноста, преостанатите состојки како тофу, печурки и нудлс може да ги јадете со лажица.

12-bonton-pravila-za-na-maza-za-koi-povekjeto-lugje-nemaat-slushnato-02 .jpg

Сланина

Крцкавата сланина може да се распарчи ако ја сечете со нож, па препорачливо е да ја јадете со раце.

Меката сланина, по правило е масна и ќе ви ги измрси прстите, па во таков случај користете нож и виљушка.

12-bonton-pravila-za-na-maza-za-koi-povekjeto-lugje-nemaat-slushnato-03 .jpg

Маслинки

Кога маслинките се служат како закуска, треба да ги земате со раце.

Кога маслинките се составен дел на некое јадење, како салата на пример, тогаш треба да користите виљушка.

Маслинките од чашата со мартини може да се јадат откако ќе го испиете пијалакот. Подигнете ја чашата и тие ќе се слизнат во вашата уста.

12-bonton-pravila-za-na-maza-za-koi-povekjeto-lugje-nemaat-slushnato-04 .jpg

Филет риба

Филет риба најчесто се служи од лосос или пастрмка. Се јаде со специјален прибор: виљушка со три заба и заоблен нож за риба.

Месото од рибата е многу меко, па не се сече, туку внимателно се дели на парчиња со ножот, кои потоа ги ставате во уста со виљушката. Ножот, исто така, се користи за туркање на кожата и коските од рибата.

12-bonton-pravila-za-na-maza-za-koi-povekjeto-lugje-nemaat-slushnato-05 .jpg

Цела риба

Пресечете ја рибата во средина од главата до опашката, без да го оштетите ‘рбетот и потоа отворете ја како „книга“ со помош на приборот.

Парчињата месо пренесете ги на слободниот простор во чинијата. Со помош на виљушката отстранете го ‘рбетот и префрлете го во чинијата за коски.

Може да ставите малку лимон на рибата и да почнете да ја јадете со истиот прибор.

12-bonton-pravila-za-na-maza-za-koi-povekjeto-lugje-nemaat-slushnato-06 .jpg

Месо на коска

За време на деловна вечера, на забава или во ресторан, месото на коска, како на пример пилешки батаци или свинско ребро, се консумира со виљушка и нож.

Во неформални пригоди, како пикник или седенка дома, месото се јаде со раце.

12-bonton-pravila-za-na-maza-za-koi-povekjeto-lugje-nemaat-slushnato-07 .jpg

Пица

За време на коктел забави пицата што е исечена на парчиња може да се земе со рака. Истото важи и за други неформални пригоди.

Но, ако сте на бизнис средба или во ресторан, подобро е да користите нож и виљушка.

12-bonton-pravila-za-na-maza-za-koi-povekjeto-lugje-nemaat-slushnato-08 .jpg

Уште 6 правила на следната страна...Би можело да ве интересира:

Трикови со кои месото никогаш повеќе нема да ви излезе тврдо и жилаво Подготовката на месото во рерна или тавче наизглед ни се чини како едноставна за...
Храна што смеете да ја јадете и доцна во ноќта без грижа на совест Можеби веќе сте чуле, но можеби и сега првпат ќе дознаете дека постојат одредени...
Домаќински трикови како храната да издржи подолго во фрижидер За жал, секојдневно фрламе храна од причина што лошо сме ја затвориле, па иако р...