Зошто е опасно повторното смрзнување на веќе одмрзнат сладолед?

Лето е, а кога е топло, нема ништо поубаво од тоа да се разладите со вкусен сладолед. Сепак, и од него демне опасност, особено ако не го чувате правилно.

zoshto-e-opasno-povtornoto-smrznuvanje-na-vekje-odmrznat-sladoled-01.jpg 

Најлошото нешто што може да го направите со сладоледот е откако ќе се стопи, повторно да го смрзнете. Можеби не гледате ништо лошо во тоа, но ако постапите така, тогаш ризикувате сериозно да се затруете.

Од стопен па повторно смрзнат сладолед демне опасноста од зараза со листерија, која предизвикува листериоза. Оваа болест го напаѓа мозокот и може да предизвика застој на срцето.

Луѓето најчесто се заразуваат преку бактериолошки неисправни млечни производи, свежиот зеленчук и термички недоволно обработено месо.

zoshto-e-opasno-povtornoto-smrznuvanje-na-vekje-odmrznat-sladoled-04.jpeg

Листеријата може да преживее дури и во фрижидер и не само тоа, туку и да се размножи во големи количини. Оваа бактерија преживува на температури меѓу 0 и 45°С, што е широк распон.

Со правилно готвење на храната и миење на овошјето и зеленчукот, се уништува и оваа бактерија. Храната која не е изладена во фрижидер или онаа која пребавно се ладела, е изложена на зголемен ризик од размножување на листеријата.

Стопената содржина од сладоледот е идеална за развој на листерија, бидејќи содржи млеко, јајца, шеќер и други состојки со кои се храни бактеријата.

zoshto-e-opasno-povtornoto-smrznuvanje-na-vekje-odmrznat-sladoled-02.jpg

Токму поради тоа, потребно е да извадите количина што можете да ја изедете, а остатокот веднаш да го вратите во замрзнувачот. Ова особено важи доколку правите домашен сладолед.

Кои други продукти може да бидат ризични?

Листериозата демне од сладоледи, свежи зеленчуци, сувомеснати производи, лошо зготвено пилешко, сирово месо и сирова или чадена риба, па затоа е важно сите типови на храна правилно да ги одржувате, чувате и подготвувате.

Симптоми на листериоза

Првите симптоми на листериозата се слични како настинка. Се појавуваат кивање, кашлање, мускулна слабост и покачена телесна температура. Кратко потоа почнуваат и стомачните тегоби.

Во најтешките случаи може да се појават симптоми на менингитис или сепса, а кај трудниците постои опасност да дојде до спонтан абортус или предвремено породување.

Ако имате сомнителни симптоми, веднаш одете кај вашиот лекар, дури и ако сте сигурни дека добро сте го измиле зеленчукот или дека сладоледот што го јадевте беше безбеден.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Пилешко, лимони, павлака – Како да одредите дали храната е свежа и добра за јадење? Лимоните треба да имаат впечатлива жолта боја, а околу пилешкото не треба да има...
Грешки во кујна со кои несвесно го расипувате вкусот и на наједноставните рецепти Ако сакате оризот да свари како што треба, немојте да го кревате капакот од тенџ...
Масло, шеќер и уште 5 продукти кои сепак не се со неограничен рок на траење По некое време кафето ги губи вкусот и аромата, брашното апсорбира влага, а суви...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg