14 чудни комбинации на храна кои би се осмелиле да ги пробаат само најхрабрите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


14 чудни комбинации на храна кои би се осмелиле да ги пробаат само најхрабрите

Во кулинарскиот свет, експериментирањето со намирниците е сосема дозволено, бидејќи некогаш дури и најчудните комбинации може да имаат добар вкус.

14-chudni-kombinacii-na-hrana-koi-bi-se-osmelile-da-gi-probaat-samo-najhrabrite-01.jpg

Колку пати сте слушнале дека луѓето јадат лубеница или мармалад со сирење, леб со млеко и шеќер и слично?

Додека некои се држат до традиционалните „правила“, има и такви кои постојано сакаат да пробуваат нешто ново.

Доколку сте од тие, следниве комбинации од храна ќе ви бидат вистински предизвик.

Најголем дел од нив се изум на куварот Heston Blumenthal и Hervé This, а дефинитивно не секој ќе може да ги замисли, а не пак да ги проба.

Погледнете ги најчудните комбинации на вкусови кои можеби би биле добри за некого – би ги пробале ли?

Сендвич од мајонез и банана

14-chudni-kombinacii-na-hrana-koi-bi-se-osmelile-da-gi-probaat-samo-najhrabrite-02.jpg

Бело чоколадо и кавијар

14-chudni-kombinacii-na-hrana-koi-bi-se-osmelile-da-gi-probaat-samo-najhrabrite-03.jpg

Пица со нутела или друг сличен крем

14-chudni-kombinacii-na-hrana-koi-bi-se-osmelile-da-gi-probaat-samo-najhrabrite-04.jpg

Хамбургер со џем

14-chudni-kombinacii-na-hrana-koi-bi-se-osmelile-da-gi-probaat-samo-najhrabrite-05.jpg

Крем со помфрит

14-chudni-kombinacii-na-hrana-koi-bi-se-osmelile-da-gi-probaat-samo-najhrabrite-06.jpg

Сендвич од путер од кикирики со домат

14-chudni-kombinacii-na-hrana-koi-bi-se-osmelile-da-gi-probaat-samo-najhrabrite-07.jpg

Пуканки со млеко (наместо корнфлекс)

14-chudni-kombinacii-na-hrana-koi-bi-se-osmelile-da-gi-probaat-samo-najhrabrite-08.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

Храна која ќе биде хит во 2018 Чиа семето и смутито од зелено овошје веќе нема да бидат во тренд, иако тоа не з...
Комбинации на храна кои може да му наштетат на вашето здравје Сите сме свесни за тоа некои јадења не е добро да се мешаат со други, но сепак п...
Намирници кои треба да ги избегнувате по пијанство После бурна вечер со алкохол, следното утро за многумина е ноќна мора. Глав...