10 кето намирници кои мора да ги имате на својата листа за купување
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


10 кето намирници кои мора да ги имате на својата листа за купување

Кога практикувате одреден режим на исхрана купувањето од пазари и маркети може да се претвори во вистински пекол од консултации со интернетот и читање декларации.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-1.jpg

Конкретно за кето начинот на исхрана, потребно е да знаете дека се заснова на масти и на намалување на јаглехидратите, па купувањето некогаш е неуспешна мисија и повторно завршувате со празен фрижидер.

Поради тоа, следете ја оваа листа на намирници и секогаш ќе имате најразлични комбинации на оброци:

Авокадо

Авокадото е можеби најсоодветниот продукт за кето исхраната, бидејќи содржи во најголем дел масти и занемарлива количина јаглехидрати.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-02.jpg

Лиснат зеленчук

Количината на листест зеленчук не е како во другите планови за исхрана, но сепак треба да го вклучите и во кето диетата. Можете да ги комбинирате во одлични салати заедно со авокадо, тиквички, целер, брокула и карфиол.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-03.jpg

Конзервирани сардини

Иако не се идеална намирница, поради самата количина на омега 3 масни киселини, протеини, а и маслото во кое се комбинирани, конзервираните сардини се добри за кето диетата.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-04.jpg

Лосос

Ако не сакате сардини, заменете ги со свеж лосос. Исто така, можете да комбинирате и туна во оброците.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-05.jpg

Маслиново масло

Маслиновото масло користете го како зачин на салатите и другите оброци кои ги подготвувате. Обидете се да не готвите со него, бидејќи кога е термички обработено, ги губи хранливите карактеристики.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-08.jpg

Крекери со ленено семе

Ако ви треба нешто крцкаво за ужина, купете крекери од ленено семе. Внимавајте на зачините кои се користени при производството. Можете да ги користите како основа за авокадо-тост или наместо крутони во салата.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-06.jpg

„Шарени“ парчиња месо

Бидејќи мастите се основа на кето диетата, не мора да барате „посни“ парчиња месо. Секако месото го јадете во помала количина, така што не е лошо да има и мрсни делови во него.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-09.jpg

Путер од бадеми

Чист путер од бадеми е спас кога ви треба брза енергија. Можете да го јадете со зеленчук или со крекерите од ленено семе.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-11.jpg

Кисела павлака

Киселата павлака е масна и е една од ретките млечни намирници кои можете да ги консумирате за време на кето режимот. Внимателно читајте ги декларациите и одберете ја павлаката со најмалку јаглехидрати.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-07.jpg

Шумско овошје

Малините, капините, боровинките и рибизлите се овошја кои ако се јадат во разумна количина (една полна чаша дневно), не влијаат врз резултатите на диетата, а обезбедуваат доволно витамини и антиоксиданси.

10-keto-namirnici-koi-mora-da-gi-imate-na-svojata-lista-za-kupuvanje-10.jpg

Е. Д. | Црнобело