Храна која инстантно ќе ве расположи
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Храна која инстантно ќе ве расположи

Храната е многу повеќе од вкусно задоволство кое ни дава енергија. Знаевте ли дека некои прехранбени намирници всушност можат да ви го подобрат расположението?

podobrete-go-vasheto-raspolozhenie-so-pomosh-na-ovie-prehranbeni-produkti-01.jpg

Па следниот пат кога ќе се почувствувате нерасположено и не знаете што да јадете, дајте им шанса на некои од следниве намирници:

Семки од тиква

Испечете малку семки од тиква и додајте ги во вашата салата. Покрај тоа што имаат одличен вкус, семките од тиква се навистина добри за вас.

Тие се извор на триптофан, аминокиселина потребна за производството на серотонин. Серотонинот пак е невротрансмитер кој помага во регулирањето на спиењето и апетитот, го подобрува расположението и ја намалува болката.

Црно чоколадо

Чоколадото им е омилена ужина на речиси сите, па не е ни чудно што може да ви го подобри расположението.

Покрај тоа, какаото што се употребува во чоколадото е богато со магнезиум и го поттикнува лачењето на серотонин, правејќи да се чувствувате возбудено и среќно.

Авокадо

Не се чувствувајте лошо ако понекогаш дадете повеќе пари за авокадо. Авокадото, исто како и семките од тиква, е богато со триптофан кој го подобрува расположението.

podobrete-go-vasheto-raspolozhenie-so-pomosh-na-ovie-prehranbeni-produkti-02.jpg

Лимон

Доколку сакате да се расположите, во вашата салата додајте и сок од лимон, или пак направете си лимонада. Лимонот е полн со витамин Ц, а одличен начин да го започнете денот е со вода со лимон.

Овој пијалак ќе го прочисти црниот дроб, ќе го исчисти вашиот ум и ќе ви го подобри расположението.

Зелен чај

Пиењето чај е одлична релаксирачка навика, а зелениот чај го носи искуството на ново ниво. Зелениот чај е полн со теанин за кој е познато дека го намалува стресот и го зголемува нивото на енергија.

podobrete-go-vasheto-raspolozhenie-so-pomosh-na-ovie-prehranbeni-produkti-03.jpg

Брокула

Брокулата е полна со хранливи материи што го подобруваат расположението. Овој зеленчук помага во намалувањето на напнатоста и раздразливоста.

Кељ

Овој зеленчук е богат со хлорофил, состојка што го поттикнува правилното функционирање на мозокот и штити од депресија. Ова е состојка што ја препорачуваат многумина и што дефинитивно ќе ви о подобри расположението.

podobrete-go-vasheto-raspolozhenie-so-pomosh-na-ovie-prehranbeni-produkti-04.jpg

Ореви

Јаткастите плодови, особено оревите, се одлични за вашиот мозок и за вашето расположение. Овие јатки се богати со витамини од групата Б, како и омега 3 масни киселини, кои се клучни за позитивно расположение. Оревите помагаат во борбата против заморот и анксиозноста.

podobrete-go-vasheto-raspolozhenie-so-pomosh-na-ovie-prehranbeni-produkti-05.jpg

Боровинки

Јогурт со боровинки, пита со боровинки, вафли со боровинки... ова овошје е незаменливо за безброј десерти и оброци. Боровинките имаат повеќе антиоксиданси од кое било комерцијално овошје на Земјата и се одлични за вашето психичко здравје.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Намирници кои треба да ги консумирате во пролет Со топлите денови, освен желбата за шетање, доаѓа и мотивацијата за здрав и акти...
Намирници кои не се расипуваат толку брзо и покрај тоа што имаат рок на траење Знаете ли дека има одредени намирници кои може да ги складирате на соодветно мес...
Намирници кои имаат моќ да ве „подигнат“ исто како и кафето Иако според некои професионалци, кафето има многу здравствени бенефити, други см...

Најчитани неделава