Како да не „плачете“ од кромид и уште 10 трикови со кои ќе станете експерт во кујна
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Како да не „плачете“ од кромид и уште 10 трикови со кои ќе станете експерт во кујна

Кога во себе криете корисни трикови, времето поминато во кујна може да биде пократко и поефективно, па научете нешто ново.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-01.jpg

За да не ви биде тешко додека очите ви солзат кога сечете кромид или за да не губите премногу време при лупење и сечење на некои намирници, во продолжение збогатете се со некој трик кој ќе ви помогне во ова.

Следниве кулинарски трикови ќе ви помогнат да станете експерти во кујна:

1. Држете парче леб во уста додека сечете кромид – ќе ја апсорбира миризбата и ќе спречи солзење на очите.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-02.jpg

2. Кога ќе ви падне парче лушпа од јајце во белката, наместо со прст, уловете ја со поголемиот дел од лушпата.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-03.jpg

3. Оставете го овошјето да отстои 5 минути во ледена вода за да се лупи полесно.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-04.jpg

4. Отворена фиока може да биде идеално место да ставите даска за сечкање кога работната маса е зафатена.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-05.jpg

5. За да не ви се распадне јајцето кога го сечете, ставете го ножот под ладна вода – слично како со торта.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-06.jpg

6. Празните пластични шишиња може да ви послужат како калапи за сечење тесто за колачи или крофни.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-07.jpg

7. Кога правите јајца на око, ставете малку вода одозгора за да го измазните јајцето.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-08.jpg

8. Кога варите ориз, оставете го капакот на тенџерето, бидејќи пареата помага да се свари.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-09.jpg

9. За печење, состојките мерете ги во тежина, а не по волумен.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-10.jpg

10. Ако сакате да проверите дали се свежи, ставете ги јајцата во вода. Ако „потонат“ значи се свежи и може да ги употребите.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-11.jpg

11. Обложете ја внатрешноста на чашата за мерење со јајце за да спречите лепење на мед или други засладувачи.

kako-da-ne-plachete-od-kromid-i-ushte-10-trikovi-so-koi-kje-stanete-ekspert-vo-kujna-12.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како правилно да ја чувате храната за да не ви се расипува брзо? Сигурно ви се случило да сфатите дека некогаш купувате големи количини на храна ...
Нарачувајте први во ресторан: Трикови за полесно менување на навиките во исхраната На многу од нас ни се промени во навиките и начинот на исхрана, но мора да призн...
Навалете на младо кромитче – зошто е полезно да го јадете, особено зелените перца? Сезоната на млад кромид започна и слободно може да јадете колку што сакате од не...

Најчитани неделава