Зошто не е паметно во пластичните кутии од сладолед да чувате сирење и останата храна?


Зошто не е паметно во пластичните кутии од сладолед да чувате сирење и останата храна?

Произведувачите гарантираат безгрижно користење и консумирање на сладоледот од кутијата, но кога ќе се испразни, задолжително мора да заврши во канта за ѓубре.

zosto-ne-e-pametno-vo-plasticnite-od-sladoled-da-cuvate-sirenje-i-ostanata-hrana-1.jpg

Ако секое лето правите залихи од пластични канчиња од сладоледи и во нив чувате сирење, кашкавал или каква било храна што останала, тогаш оваа грешка може да ве чини здравје.

Повторната употреба на кутиите од сладоледите носи многубројни опасности, поради видот на пластиката.

Празните пластични кутии од сладолед може да пренесат хемикалии на намирниците, предупредуваат стручните лица.

Опасноста дополнително се зголемува кога кутиите ќе ги исплакнете со врела вода или ќе ставите топла храна, па се нагризува пластиката и дополнително се поттикнува ширењето на хемикалиите.

zosto-ne-e-pametno-vo-plasticnite-od-sladoled-da-cuvate-sirenje-i-ostanata-hrana-2.jpg

Знаеме дека ова е евтина и практична навика, но на долг рок повеќе ви се исплати да се снабдите со соодветни садови од пластика за повеќе употреби или пак стаклени садови.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Храна која ќе биде хит во 2018 Чиа семето и смутито од зелено овошје веќе нема да бидат во тренд, иако тоа не з...
Храна која никогаш не треба да ја замрзнувате Иако во многу ситуации најлесно ни е останатата или вишокот храна да ја ставиме ...
Храна која треба да ја консумирате во ладните зимски денови Во ладните зимски денови, сите сакаат да се туткаат под ќебе и да ги таложат кил...