Зошто чизкејкот никогаш не ви излегува како на сликите?


Зошто чизкејкот никогаш не ви излегува како на сликите?

Рецептот се чини едноставен, ги следите сите чекори, но чизкејкот никако да ви успее... Каде грешите?

zosto-cheesecakeot-nikogas-ne-vi-izleguva-kako-na-slikite-01.jpg

Ако порано чизкејкот се сметаше за комплициран десерт, сега има толку многу поедноставни алтернативни за негово домашно подготвување и уживање.

Но, зошто упорно не ви излегува како на сликата?

Состојките се преладни

Ако тестото никако не ви излегува крцкаво и суво, тогаш веројатно користите преладни состојки. Односно, путерот треба добро да омекне на собна температура, како и јајцата кои треба да отстојат неколку часа надвор од фрижидерот.

Дури потоа може да ги вметнете во рецептот.

zosto-cheesecakeot-nikogas-ne-vi-izleguva-kako-na-slikite-1.jpg

Колачот предолго се пече

Ако колачот постојано ви делува недопечен, па на своја рака решавате да го оставите уште 10-тина минути во рерна – грешите.

Вистинскиот чизкејк во средина е недопечен, односно течен.

zosto-cheesecakeot-nikogas-ne-vi-izleguva-kako-na-slikite-3.jpg

Прерано го сечете колачот

Свежо печениот чизкејк изгледа совршено, но не е веднаш за јадење. Тајната е да преноќи во фрижидер, за потоа да извадите совршени, сочни триаголници.

zosto-cheesecakeot-nikogas-ne-vi-izleguva-kako-na-slikite-4.jpg

Пробајте и: Без печење: Чоколаден чизкејк

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што ќе се случи со телото, ако секој ден имате барем еден оброк со риба? Сите знаеме дека во исхраната треба да ни биде вклучена риба барем еднаш неделно...
Пилешко, лимони, павлака – Како да одредите дали храната е свежа и добра за јадење? Лимоните треба да имаат впечатлива жолта боја, а околу пилешкото не треба да има...
Водич од 15 чекори: Како да се храните здраво додека сте на патување? За време на патувањата и одморите, ретко кој успева да се придржува до здрав нач...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg