Трикови и совети како да ја чувате храната за да трае подолго

Навиката да пазариме и да го полниме фрижидерот за подолг временски период, не е секогаш најпаметната одлука.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-001.jpg

Голем дел од производите не можат да издржат подолго од неколку дена, па овие трикови може да помогнат:

1. Обичната лажичка помеѓу краставиците може да ги одржи посвежи до 2 недели.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-01.jpg

2. Најпаметно е пакувањата со младо сирење, павлаки и други млечни производи во канчиња, да ги чувате превртени наопаку.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-02.jpg

3. За да ги избегнете бубачките во брашното, ставете парче фолија.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-03.jpg

4. Смрзнатите домати може да издржат до 6 месеци.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-04.jpg

5. Зелените лиснати зачини замотајте ги во хартиена салветка, па потоа во кесичка, како би издржале подолго во фрижидер.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-05.jpg

6. За да спречите формирање на мувла во лебот, ставете парче целер во кесичката.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-06.jpg

7. Авокадото побрзо ќе созрее ако го ставите во сад заедно со банани.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-07.jpg

8. Сувото грозје треба да го чувате во стаклени садови, подалеку од сончева светлина.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-08.jpg

9. Листовите марула ќе издржат подолго ако ги замотате во алуминиумска фолија. На овој начин може да издржат и до 4 недели.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-09.jpg

10. За да го зачувате лимонот свеж подолго време, прво потопете го во сол, па потоа ставете го во фрижидер.

trikovi-i-soveti-kako-da-ja-cuvate-hranata-za-da-trae-podolgo-10.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Месо, тестенини: Совети кои ако ги примените ќе готвите како професионалец (иако сте аматери во кујн... Ако готвењето не ви е силна страна, а сепак имате желба да направите нешто спект...
Грешки во готвењето што не ги забележувате, но прават голема разлика во вкусот Ако го мешате оризот додека се вари, тогаш тој ќе почне да ослободува скроб, а т...
Грешки во кујна со кои несвесно го расипувате вкусот и на наједноставните рецепти Ако сакате оризот да свари како што треба, немојте да го кревате капакот од тенџ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg