Кулинарски трикови што треба да ги знае секој, според професионален готвач

Во јадењата како рижото, на крај додајте малку путер за значително да го подобрите вкусот.

kulinarski-trikovi-shto-treba-da-gi-znae-sekoj-spored-profesionalen-gotvach-01.jpg

Алиса Фицџералд работи како професионален готвач веќе 15 години. Таа смета дека иако не секој има време да стане експерт во кујна, некои трикови треба да им се познати на сите кои готват, дури и само повремено.

За Insider таа ги споделува најкорисните трикови што ги научила и кои верува дека ќе ви се најдат:

За да ја стабилизирате даската за сечење, ставете влажна крпа под неа. Овој трик функционира и за дрвени, и за пластични даски.

kulinarski-trikovi-shto-treba-da-gi-znae-sekoj-spored-profesionalen-gotvach-02.jpg

Однапред подгответе ги сите работи што можете – наострете ги ножевите, измијте ги и исечете ги потребните состојки, извадете ги сите потребни садови…

kulinarski-trikovi-shto-treba-da-gi-znae-sekoj-spored-profesionalen-gotvach-03.jpg

Никогаш немојте да користите тапи ножеви бидејќи со нив ќе мора да притиснете посилно, а со ова се зголемува ризикот ножот да ви се лизне од раката и да се повредите.

kulinarski-trikovi-shto-treba-da-gi-znae-sekoj-spored-profesionalen-gotvach-04.jpg

Ставајте сол на сите делови од рецептот, не само на крајниот продукт. Ако, на пример, правите тестенини со сос, ставете сол и во тестенините, и во сосот. На крај, доколку има потреба, додајте сол и во крајниот продукт.

kulinarski-trikovi-shto-treba-da-gi-znae-sekoj-spored-profesionalen-gotvach-05.jpg

Ако сосот е премногу густ, доволно е да додадете само вода. Само, додавајте со лажица за да не претерате и да не го направите премногу редок.

kulinarski-trikovi-shto-treba-da-gi-znae-sekoj-spored-profesionalen-gotvach-06.jpg

Важно е какво масло користите – бидејќи маслиновото масло и путерот почнуваат да горат на пониска температура, не се најдобар избор за храна што треба да се пржи подолго време.

kulinarski-trikovi-shto-treba-da-gi-znae-sekoj-spored-profesionalen-gotvach-07.jpg

Уште шест совети на следната страница...Би можело да ве интересира:

Едноставни совети со кои ќе ги претворите готовите смеси за торти во вистински специјалитет Заменето го маслото со путер, додајте јајце плус и наместо вода, ставете млеко. ...
Совети и трикови за готвење што ќе сакате да ги пробате уште денес За да го подобрите вкусот на пирето, додајте едно јајце и добро промешајте, а за...
Зошто се појавува сива обвивка на жолчката кога варите јајца и уште 5 објаснувања за чести појави за... Знаете ли зошто изгледа како водата да врие побрзо откако ќе ѝ додадете сол или ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg