Грешки со италијанската храна што ги правиме сите, а ги „вадат од кожа“ Италијанците

Тестенините не треба „да пливаат“ во сос и во една порција треба да додадете само 3-4 лажици од сосот.

greshki-shto-gi-pravime-so-italijanskata-hrana-koi-italijancite-najmnogu-gi-mrazat-01.jpg

Италијанската кујна ја има можеби највкусната храна и сигурно не постои личност која не сака пица или тестенини.

Но, иако е ултра популарна, скоро сите правиме некои грешки кога станува збор за италијанската кујна.

Дел од најчестите во продолжение:

Ставате премногу сос во тестенините

Сосовите се она што ги прават тестенините едно од највкусните јадења од италијанската кујна.

Факт е дека повеќето од нас имаме навика да ставаме многу сос во тестенините, но ова е погрешно. Тестенините не треба „да пливаат“ во сосот.

Во една порција тестенини треба да додадете само 3-4 лажици сос.

greshki-shto-gi-pravime-so-italijanskata-hrana-koi-italijancite-najmnogu-gi-mrazat-02.jpg

Ги преварувате тестенините

Италијанскиот термин „ал денте“ се користи за текстурата на тестенините – да бидат сварени, но малку тврди.

Според Италијанците, сите тестенини треба да бидат сварени „ал денте“.

greshki-shto-gi-pravime-so-italijanskata-hrana-koi-italijancite-najmnogu-gi-mrazat-03.jpg

Ја фрлате целата вода од тестенините

Водата од тестенините е богата со скроб. Поради ова, таа е одличен додаток во сосот за тестенини бидејќи ќе го направи погуст.

Па, откако ќе ги варите тестенините, додајте неколку лажици од водата во сосот.

greshki-shto-gi-pravime-so-italijanskata-hrana-koi-italijancite-najmnogu-gi-mrazat-04.jpg

Не правите основа за италијанските сосови и супи

Soffritto е вид основа од италијанската кујна која може да се користи за сосови и супи, а дефинитивно драстична разлика во вкусот.

Оваа италијанска основа најчесто се прави со кромид, морков и целер во речиси ист сооднос, а се додаваат и зачини како лук во прав и рузмарин по вкус.

За да го подготвите, треба ситно да ги исечкате состојките, па да ги запржете со малку масло и сол. Гответе ги 10-тина минути со постојано мешање.

На крај треба да добиете смеса со златна нијанса.

greshki-shto-gi-pravime-so-italijanskata-hrana-koi-italijancite-najmnogu-gi-mrazat-05.jpg

Уште пет грешки на следната страница...Би можело да ве интересира:

Идеи за појадоци за рамен стомак (кои ќе ве држат сити) Појадокот е најважниот оброк во денот и треба да биде полн со протеини, витамини...
Кулинарски грешки поради кои не ви успеваат ни едноставните рецепти Ако палачинките ви излегуваат тегави, тогаш најверојатно многу го матите тестото...
10 кулинарски совети за оние кои не сакаат да поминуваат време во кујната Ако готвењето не ви е задоволство и не сакате да поминувате многу време во кујна...
12 кујнски алатки и трикови од Французите, кои ќе им послужат на сите домаќини и домаќинки Француската кујна е една од најпрочуените во светот, а жителите нa оваа држава с...
Која е разликата помеѓу бел и кафеав шеќер (и кој е поздрав)? Луѓето често веруваат дека кафеавата храна е поздрава од белата, на пример, кога...
Професионални готвачи откриваат која е „тајната“ состојка што ја користат во скоро секое јадење Кафе во чоколадни торти, паста од домати во сосови за месо… Кои се тајните состо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg