Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


8 трикови со кои ќе ја приготвите италијанската храна како Италијанец

Немојте да ги преварувате тестенините, а кога правите салата, дајте му предност на балсамико оцетот.

8-trikovi-so-koi-kje-ja-podgotvite-italijanskata-hrana-kako-italijanec-01.jpg

Италијанската храна е превкусна, а обично се приготвува многу брзо, па не е ни чудно што е фаворит на многу луѓе од целиот свет.

Сепак, се чини дека секоја земја си менува некои правила кога станува збор за приготвување италијанска храна, а истото важи и за нас.

Ако ги преварувате тестенините и им ставате многу кашкавал, тогаш и вие спаѓате овде.

Па, како да ја приготвите италијанската храна како Италијанец?

Како да направите совршена лазања?

Постојат неколку грешки што ги прават повеќето луѓе кога прават лазања.

Најпрво, не заборавајте дека месото и зеленчукот со кои ќе го правите филот мора да бидат зготвени пред да ја направите лазањата.

Кога станува збор за филот, немојте да претерувате бидејќи лазањата ќе биде многу кашеста. Не треба да претерате ни со бешамел сосот од истата причина.

Лазањата треба да се пече околу 45 минути, а за да го спречите загорувањето на горниот слој, ставете алуминиумска фолија околу 20 минути откако ќе ја ставите во рерна.

Кога лазањата ќе се испече, оставете ја да отстои барем половина час.

8-trikovi-so-koi-kje-ja-podgotvite-italijanskata-hrana-kako-italijanec-02.jpg

Користете балсамико оцет

Кај нас отсекогаш најпопуларен бил јаболковиот оцет, но балсамико оцетот им дава посебен вкус на салатите.

8-trikovi-so-koi-kje-ja-podgotvite-italijanskata-hrana-kako-italijanec-03.jpg

Не претерувајте со кашкавалот

Ренданиот кашкавал, особено пармезанот, е задолжителен за повеќето јадења со тестенини.

Сепак, треба да бидете умерени бидејќи големото количество ќе го промени вкусот на тестенините и сосот.

8-trikovi-so-koi-kje-ja-podgotvite-italijanskata-hrana-kako-italijanec-04.jpg

Кога можете, правете домашни тестенини

Обично правиме тестенини кога немаме многу време, но кога сте во можност вреди да направите и домашни.

8-trikovi-so-koi-kje-ja-podgotvite-italijanskata-hrana-kako-italijanec-05.jpg

Уште четири трикови на следната страница...Би можело да ве интересира:

Храна со навидум неограничен рок на траење на која ѝ се менува вкусот ако ја чувате многу долго Ни се чини дека конзервираниот зеленчук може да трае вечно ако не е отворен. Ова...
Зошто се појавува сива обвивка на жолчката кога варите јајца и уште 5 објаснувања за чести појави за... Знаете ли зошто изгледа како водата да врие побрзо откако ќе ѝ додадете сол или ...
Банана наместо јајца и уште 7 состојки што лесно можете да ги замените со други Ако немате јајца или сакате веганска верзија на рецептот за торта или палачинки,...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg