Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


Храна со навидум неограничен рок на траење на која ѝ се менува вкусот ако ја чувате многу долго

Ни се чини дека конзервираниот зеленчук може да трае вечно ако не е отворен. Ова е донекаде точно, но по околу пет години ќе забележите промена во вкусот.

hrana-so-navidum-neogranichen-rok-na-traenje-na-koja-se-menuva-vkusot-ako-ja-chuvate-mnogu-dolgo-01.jpg

Некои намирници имаат навистина долг рок на траење – неколку месеци, па дури и години.

Сепак, на повеќето од овие намирници ќе им се промени вкусот по извесен период, без разлика што се добри за јадење.

Која храна спаѓа овде и по колку време ѝ се променува вкусот?

Интегрален ориз

Интегралниот ориз може да биде поздрава опција од белиот, но имајте на ум дека ако го чувате многу долго, неговиот вкус ќе се промени.

Штом ќе го отворите, интегралниот ориз ќе има добар вкус околу шест месеци.

Од друга страна, вкусот на белиот ориз нема да се промени барем две години.

hrana-so-navidum-neogranichen-rok-na-traenje-na-koja-se-menuva-vkusot-ako-ja-chuvate-mnogu-dolgo-02.jpg

Лук

За разлика од другите зеленчуци, лукот има навистина долг рок на траење.

Но, штом ќе почнат да никнуваат зелени ливчиња, неговиот вкус е веќе променет.

Сепак, можете да го искористите и овој лук ако ливчињата не се многу големи - пресечете го чешнето на половина и само отстранете го зелениот дел.

Ако, пак, сакате да му го продолжите рокот на траење уште малку, чувајте го на студено, темно место во хартиена кеса.

Избегнувајте да го чувате во најлонски кеси или затворени кутии бидејќи брзо ќе почне да скапува.

hrana-so-navidum-neogranichen-rok-na-traenje-na-koja-se-menuva-vkusot-ako-ja-chuvate-mnogu-dolgo-03.jpg

Конзервиран зеленчук

Иако имаме перцепција дека конзервираната храна трае цела вечност, со текот на времето нејзиниот вкус сепак се менува.

Доколку конзервата (или теглата) не е отворена, храната ќе биде добра за јадење со години, но сепак ќе забележите разлика во вкусот.

Кај покиселата конзервирана храна, како кисели краставички, вкусот почнува да се менува по 18-тина месеци.

Храната со помала киселост, како пченка, може да го задржи истиот вкус и до пет години.

hrana-so-navidum-neogranichen-rok-na-traenje-na-koja-se-menuva-vkusot-ako-ja-chuvate-mnogu-dolgo-04.jpg

Замрзнато овошје

Штом овошјето е замрзнато, не може да се расипе, но по околу осум месеци, неговиот вкус почнува да се менува.

Долгото чување во замрзнувач ја променува и текстурата на овошјето.

hrana-so-navidum-neogranichen-rok-na-traenje-na-koja-se-menuva-vkusot-ako-ja-chuvate-mnogu-dolgo-05.jpg

Маслиново масло

„Старото“ маслиново масло нема да ви предизвика никакви проблеми, но дефинитивно ќе забележите промена во неговиот вкус.

Штом ќе го отворите, препорачливо е да го употребите маслото во рок од околу шест месеци.

Ако ретко консумирате маслиново масло, најисплатливо ви е да купувате мали шишиња.

hrana-so-navidum-neogranichen-rok-na-traenje-na-koja-se-menuva-vkusot-ako-ja-chuvate-mnogu-dolgo-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Зошто се појавува сива обвивка на жолчката кога варите јајца и уште 5 објаснувања за чести појави за... Знаете ли зошто изгледа како водата да врие побрзо откако ќе ѝ додадете сол или ...
Третман против брчки, подгревање ориз - за што сè можете да употребите коцки мраз? Знаевте ли дека масирањето на лицето со коцка мраз може да ја намали појавата на...
Лиснатите печива и грицките на работа ги заменив со здрав оброк готов за минута – како ми успеа? Важам за голем гурман и љубител на разновидна храна, а секогаш сум се водела по ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg