Урбан лик: Пако Радовановиќ, архитект со безвременски моден стил - вози кабриолет од 1992 година, носи ист модел очила од студии

Каков беше ноќниот живот некогаш? Колку работите се променети и по што си најносталгичен? 

Не беше толку одамна, но сепак беше толку различно. Имаше помалку локали, но се знаеше кој каде оди имаше селекција на врата кој може, кој не.

Луѓето се дотеруваа за искачање. Не пуштаа со патики. Локалите работеа до подоцна, имаше избор од дискотеки каде да се продолжи, се играше на подиум.

Сега, сè е измешано во еден локал и баби и жаби, нема интеракција, сите со телефоните. Никој не игра, сите само некако се меркаат. Мислам седат одвоено, а флертуваат на социјални мрежи.

Мислам дека исчезна и кавалерството. Сега мислам и жените не знаат што е веќе кавалерство за да препознаат. Во однос на пристапот кон додворувањето сега е сосема поинаку, веќе сè е виртуелно.

urban-lik-pako-radovanovikj-arhitekt-so-bezvremenski-moden-stil-vozi-kabriolet-od-1992-godina-nosi-ist-model-ochila-od-studii-11.jpg

Имаш студирано во Италија? Кои ти се омилени работи од начинот на функционирање на Италијанците? Дали Италијанците навистина се модни икони?

Италијанците знаат да живеат. Сè се организира спрема квалитетниот живот.

Порано во понеделник дуќаните отвораа во 3, за да одморат од викендот. Пауза за ручек е од 12-14 и ручекот е ритуал. Примо-секондо вино, десерт… Ферагосто од 1-16 август одмор за цела држава.

Италјанците ја следат и модата повеќе од другите. И мажите и жените се средени, дотерани со совршени фризури и чевли, но за модна икона треба нешто повеќе од само да си роден како Италијанец.

urban-lik-pako-radovanovikj-arhitekt-so-bezvremenski-moden-stil-vozi-kabriolet-od-1992-godina-nosi-ist-model-ochila-od-studii-18.jpg

Највпечатливи дестинации кои си ги посетил досега во животот...

Како впечатливи дестинации би ги издвоил Тајланд, Куба, Пакистан, Малезија… Но, на крај секогаш се враќам на Европа. Некако егзотиката не ме привлекува повеќе, сакам средени места.

urban-lik-pako-radovanovikj-arhitekt-so-bezvremenski-moden-stil-vozi-kabriolet-od-1992-godina-nosi-ist-model-ochila-od-studii-04.jpg

Сакам мали места во Европа. Би ги издвоил Сиена во Тоскана и Santiago de Compostela во Галиција.

urban-lik-pako-radovanovikj-arhitekt-so-bezvremenski-moden-stil-vozi-kabriolet-od-1992-godina-nosi-ist-model-ochila-od-studii-05.jpg

Најзначајните достигнувања на поле кариера и што ти е најголем предизвик за во иднина?

Навистина ми значи големата годишна награда за архитектура доделена од претседателот на Република Македонија за 2016 година, a потоа и наградите BIG SEE Awards за 2020 и Future architecture share за 2020.

urban-lik-pako-radovanovikj-arhitekt-so-bezvremenski-moden-stil-vozi-kabriolet-od-1992-godina-nosi-ist-model-ochila-od-studii-19.jpg

Моментално најголем предизвик и значаен проект ми е хотел со 5 ѕвезди што го работиме за во Пореч, Истра, Хрватска. Правиме комплет архитектура со ентериер. Имаме одличен инвеститор и топ локација во прв ред до море, на која можеме да се изразиме како што знаеме.

urban-lik-pako-radovanovikj-arhitekt-so-bezvremenski-moden-stil-vozi-kabriolet-od-1992-godina-nosi-ist-model-ochila-od-studii-12.jpg

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Симона Симионова | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Инспиративен лик: Филип Иванов – пастор во Велес, голем хуманитарец и вљубеник во природа, кој оди н... Филип Иванов (33), веќе 5 години работи како пастор во Велес и во интервју за CR...
Интервју со дуото ДНК: Панчо во кафеана ја нарачува „Недеља“ од Џеј, Андреј вели дека уште се истите... Велат дека воопшто не се променети како луѓе во овие 20 години кариера, Андреј р...
Сестрите Татјана и Тамара (24) од Свети Николе изработуваат бајковити креации за мали принцези и мај... Сестрите близначки, Татјана и Тамара Маневи, вљубенички во модата и дизајнот, на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg