Најстрашниот српски обичај за младите невести, спиење со свекорот, се премолчувал со векови – опишан е во серијата „Нечиста крв“


Најстрашниот српски обичај за младите невести, спиење со свекорот, се премолчувал со векови – опишан е во серијата „Нечиста крв“

Конечно се зборува за она што со векови се премолчувало во Србија, односно за обичајот кој бил трауматичен за секоја млада невеста која морала да спие со свекорот по склучувањето на бракот односно свадбата.

najstrashniot-srpski-obichaj-za-mladite-nevesti-spienje-so-svekorot-se-premolchuval-so-vekovi-opishan-e-vo-serijata-nechista-krv-01.jpg

Новата српска серија „Нечиста крв, гревот на предците“ ги следи настаните што се случуваат пред оние во култниот роман на Борисав „Бора“ Станковиќ, односно пред „Нечиста крв“.

najstrashniot-srpski-obichaj-za-mladite-nevesti-spienje-so-svekorot-se-premolchuval-so-vekovi-opishan-e-vo-serijata-nechista-krv-1.fw.jpg

Низ бројните страдања се покажува тешката положба на жената во српското патријархално општество.

Факт е дека многу обичаи се искоренети со текот на времето, а секако постојат добри причини за тоа.

Еден од оние кои биле особено бизарни и трауматични е обичајот кој подразбира интимна сексуална врска помеѓу свекорот и снаата, а обичајот датира уште од времето на јужните Словени.

Чинот се практикувал главно поради сексуална незрелост на синот или неговото отсуство.

Обичајот е воспоставен во 1878 година, а се вели дека траел до повлекувањето на Отоманската империја од српските простори. Бил искоренет дури на крајот на Втората светска војна.

Се тврди дека бил широко распространет во областа Поморавље и во Врање и дека настанал од „чисто практични причини“ и се пренесувал од колено на колено.

Имено, доколку малолетно младо момче се ожени со постара, возрасна жена, во тој случај – таткото би ја извршувал брачната должност.

Децата често се раѓале од врската меѓу свекорот и снаата, а тој имал интимни односи со неа додека синот не стане полнолетен.

Една од најпознатите сцени во српската литература е онаа од познатата „Нечиста крв“ на Бора Станковиќ, кога ја опишува ноќта во која се слави свадбата на Софка и малиот Томче и желбата на свекорот Марко да спие со убавата Софка.

Бора Станковиќ ги забележал трагите на овој чуден обичај во своето пишување, а наводно го практикувале сите слоеви на општеството, без разлика на етничката и верската припадност и никој не го сметал за грев.

Дури и оние млади момчиња чии сопруги ги извршувале брачните обврски со нивните татковци го пренеле овој обичај на помладите генерации и го повторувале кога ќе пораснале.

Погледнете го трејлерот за новата серија „Нечиста крв“:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бил во врска со Милица Тодоровиќ, работи со брат му: Kaко изгледа братот на Саша Ковачевиќ? Дали си личат браќата? Раде Ковачевиќ стои зад најголемиот дел од хитовите на св...
Аркан му бил кум, ја оставил Марина Туцаковиќ за помлади девојки – Факти за Оливер Мандиќ Некогаш бил во врска со Марина Туцаковиќ, поранешната сопруга го обвинува за нас...
Филмската ќерка на Никола Којо од „Ми нисмо Анџели“ – Мирка Васиљевиќ (30), го очекува четвртото дет... Таа ја освои публиката како ќерката на Никола Којо во филмот „Ми нисмо анџели 2“...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg