Славчо Попоски, метеоролог: „Температури и до 41 степен Целзиусов, благо заладување дури во четврток“

„Во најтоплите централни и југоисточни предели од земјата, температурите локално ќе достигнат и до 40-41 степен“, вели метеорологот Славчо Попоски.

slavcho-poposki-meteorolog-temperaturi-i-do-41-stepen-celziusov-blago-zaladuvanje-duri-vo-chetvrtok-01.jpg

По периодот на обилни врнежи од дожд, соочени сме со топлотен бран со мошне високи температури.

Низ скоро цела Македонија, температурите се искачуваат над 35-тиот степен, а топлото време ќе продолжи и во наредните неколку денови.

Во продолжение, прогнозата на Славчо Попоски:

„Овој многу топол бран, кој продира од северните предели на Африка во Македонија, својот максимум ќе го достигне во вторник и во среда (11-ти и 12-ти јуни).

Тогаш максималните дневни температури на воздухот насекаде низ Македонија ќе надминуваат 30 степени, на повеќето места тие ќе се искачат и до околу 35 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели тие локално ќе достигнат и до 40-41 степен.

slavcho-poposki-meteorolog-temperaturi-i-do-41-stepen-celziusov-blago-zaladuvanje-duri-vo-chetvrtok-02.jpg

УВ индексот овие два дена ќе има многу висока, до екстремно висока вредност и неговиот коефициент ќе изнесува некаде помеѓу 8 и 9. Токму поради ова ги советуваме граѓаните да пијат повеќе течности, и секако, без потреба да не излегуваат во најтоплиот дел од денот.

Во Скопје максималната температура на воздухот за време на максимумот на овој топол бран ќе се искачи до околу 37 степени.

slavcho-poposki-meteorolog-temperaturi-i-do-41-stepen-celziusov-blago-zaladuvanje-duri-vo-chetvrtok-03.jpg

Да напомниме дека следната седмица, и тоа особено во најтоплите централни и југоисточни предели, ноќите ќе бидат тропски, односно температурите во ноќните и во раните утрински часови нема да се спуштаат под 20 степени.

Мало освежување на времето не очекува дури во четврток (13-ти јуни)“.

Спирова С. | Црнобело

фото: Фејсбук, freepik.com

Би можело да ве интересира:

На 40 степени е најубаво да се разладиш на Матка - скопјани уживаат на пикник и капење во Треска (фо... Постојат три периоди во годината кога Матка е омиленото место на скопјани – за 1...
Македонија втора година по ред нема да учествува на Евросонг, објавена листата за Малме 2024 Последниот настап на Евровизија за Македонија беше во 2022, кога земјава ја прет...
Само се шегувал со фановите: Ламбе останува во Македонија „Дедо Мраз ме врати назад во Македонија. Ве поздравувам. Македонија е мојата све...
Славчо Попоски, метеоролог: „Нè очекува вистинска пролет, следната недела температури и до 20 степен... „Времето во следните денови ќе остане топло, со пролетни температури на воздухот...
Магија во Скопје - Шоу на олдтајмери со сијалички и празнични украси ги расположи посетителите од це... Автомобили украсени со сијалички, со големи машни, празнични подароци и интересн...
„Скриениот скапоцен камен на Европа“: Според британскиот „Mirror“, Македонија е топ дестинација за 2... „Кога е во прашање туристичката посета на Европа, лесно можете да паднете во сек...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg