Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Тијана Дапчевиќ: „Тоше беше ангел на земјата, Господ си го зеде за да му пее на небото“

„Во средно Тоше свиреше на кларинет. Еден ден татко ми дошол на натпревар во училиштето, го слушнал како свири и го прашал дали знае да пее. Тоше запеал, по што татко ми му рекол на неговиот татко Никола: ‘Нека го фрли кларинетот, ова дете треба да пее, не да свири’“ - Тијана неодамна раскажа анегдота која ја знаат малкумина.

tijana-dapchevikj-toshe-beshe-angel-na-zemjata-gospod-si-go-zede-za-da-mu-pee-na-neboto-01.jpg

Тијана Дапчевиќ неодамна гостуваше во емисијата „Balkan Rules“.

Нашата пејачка, и сè почесто актерка, во подкастот зборуваше за многу теми, а меѓу муабетите, неизбежен беше и оној за Тоше Проески и пријателството на двајцата музичари.

„Тоше беше човек кој не пееше само кога спиеше. Него Бог, Создавателот, си го зеде горе за да му пее. Јас немам друго објаснување. 

Тој беше ангел на земјата. И навистина можеше да испее сè. Јас бев исфрустрирана секогаш кога ќе се најдевме во некој заеднички простор, а тој ќе почнеше да пее.

Си викав: ‘Добро, зарем е можно и ова да можеш да го испееш?’.

Пееше од оперски арии, италијански канцони, преку најлошите турбофолк песни... за севдалинките да не коментирам, ниту за македонските народни песни“, вели Тијана.

tijana-dapchevikj-toshe-beshe-angel-na-zemjata-gospod-si-go-zede-za-da-mu-pee-na-neboto-03.jpg

Но, пејачката раскажа и анегдота која ја знаат малкумина, а е поврзана со Тоше и нејзиниот татко Велко Тодевски, инаку музичар и некогашен професор по контрабас.

„Кога учеше во средно музичко, Тоше свиреше кларинет, не знам дали знаеш. Тој одеше во школо во Битола, на вокално инструментален отсек.

Еден ден татко ми дошол на некаков натпревар во училиштето, мислам дека било некое републичко натпреварување, и го слушнал Тоше како свири на кларинет. 

Го прашал: ‘А знаеш ли да пееш?’. Тоше запеал, и татко ми му кажал нему, ама му се обратил и на Никола, таткото на Тоше и му рекол: ‘Нека го фрли кларинетот веднаш, ова дете е пејач. Ова е ерес. Детето треба да пее, а не да свири на кларинет’.

Ретко кој го знае ова, дека татко ми бил еден од иницијаторите за Тоше сериозно да почне да се занимава со пеење“, вели Тијана.

tijana-dapchevikj-toshe-beshe-angel-na-zemjata-gospod-si-go-zede-za-da-mu-pee-na-neboto-11_copy.jpg

Погледнете го видеото:

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Тијана Дапчевиќ со сопругот и синот на свадба во Скопје, друштво им правеа Тамара Тодевска и мајка и... „Сите сте убави и имате заразна насмевка“ – коментираат дел од следбениците на с...
„Се молам да не заплачам додека пеам“: Ивона Јо ги испеа омилените песни од Тоше во Крушево „'Игри без граници' и 'Полско цвеќе' не можам да ги пеам, да дадам емоција, а да...
Кристина Димитри по јавните критики на нејзина сметка: „Поминав низ пекол, јас сум и мајка и татко н... „Жените денес не знаат што сакаат. Живеат од парите на мажот, а мислат дека се б...
Слаткар отворено за говорната маана: „На 2 години бев оставен сам во болница – кога ме зеле сум почн... „Едноствено уште како дете сум стравувал дека нема да можам да го кажам тоа што ...
Ламбе Алабаковски за татковството: „Сакам и ќерка по двата сина“ „Самото породување за мене беше еден голем, возвишен чин, со измешани емоции, ра...
Миа Костова гневна откако нејзиниот син бил жртва на врснички булинг - ѝ се обрати јавно на мајката ... „Андрија на училиште добил многу грозен коментар од дете од клас. Не од оние рег...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg