„Додека градот спиеше, доцна во ноќта зачука срце“ – историски ден во македонското здравство
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


„Додека градот спиеше, доцна во ноќта зачука срце“ – историски ден во македонското здравство

Доцна во ноќта, во 2 часот и 43 минути зачука срцето на пациент по успешно направената прва трансплантација на срце во Македонија – испишана историја во македонското здравство.

dodeka-gradot-spieshe-docna-vo-nokjta-zachuka-srce-istoriski-den-vo-makedonskoto-zdravstvo-1.jpg

Во текот на вчерашната вечер Министерот Филипче ја извести јавноста дека доцна во ноќта ќе биде извршена првата трансплантација на срце во Македонија.

Семејството на пациентка која што за жал починала, се согласило да го донира нејзиното срце и да спаси живот – хуманоста победи сѐ и докажа дека не мора секогаш сѐ да биде толку трагично во овие тешки времиња. Секоја чест за семејството кое се одлучило на таков тежок и болен, но уште похуман гест.

Трансплантацијата беше изведена под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија) заедно со Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и уште цел тим на кардиохирурзи кои испишаа историја и ја вратија вербата на многу македонски семејства.

Оваа вест за спасен живот допре длабоко до сечие срце, ја врати вербата во хуманоста, човечноста, но и во моќта на вештите раце и знаење на македонските медицински лица – секоја чест!

Министерот Филипче утрово извести дека трансплантацијата поминала успешно, а беше и во посета на пациентот.

dodeka-gradot-spieshe-docna-vo-nokjta-zachuka-srce-istoriski-den-vo-makedonskoto-zdravstvo-02.jpgфото: Фејсбук Венко Филипче

dodeka-gradot-spieshe-docna-vo-nokjta-zachuka-srce-istoriski-den-vo-makedonskoto-zdravstvo-03.jpgфото: Фејсбук Венко Филипче

Му посакуваме на пациентот долг и среќен живот, а срцето да чука до 101! 

На следната страна - емотивна објава со фотки и видео од операционата сала...Најчитани неделава