Како да го смениме начинот на исхрана по долгиот карантин?


Како да го смениме начинот на исхрана по долгиот карантин?

Долгиот период поминат во седење дома и намалениот обем на движење и работни обврски речиси на сите ни го промени начинот на исхрана.

kako-da-go-smenime-nachinot-na-ishrana-po-dolgiot-karantin-01.jpg

Во разбивањето на досадата за време на полицискиот час, многу често посегнуваме по разни закуски слатки, грицки или брза храна. Резултатот од тоа е пореметен метаболизам и некој килограм плус. Време е за промена во начинот на исхрана и навиките за јадење за подобро здравје и подобро чувство.

Првиот чекор за промена логично е нешто кое помага на дигестивниот систем да функционира подобро, полесно да ја вари храната за да не чувствувате надуеност и тежина во стомакот и цревата. Станува збор за растителни влакна кои играат голема улога во одржување на здравјето на дигестивниот тракт. Растителните влакна, кои се наоѓаат особено во храна од растително потекло како зеленчук, овошје, грав и интегрални житарки, семки, се всушност храна која ја поддржува работата на дебелото црево и ги одржува редовните движења во него.

На нашиот пазар може да се најдат здрави лебови кои се богати со диететски влакна од компанијата Жито Лукс. Станува збор за линијата која го носи името „Супер леб“ првенствено поради супер состојките кои ги има секој од овие лебови и дополнително тоа што овие состојки се наречени „супер храна“. Линијата се состои од 3 лебови: интегрален леб со супер житарки овес и спелта, интегрален леб со супер семки чија и тиква и интегрален леб со супер зрна хељда и амарант. Направени со 100% цело зрно, овие супер лебови се богат извор на хранливи влакна, незаситени масни киселини, минерали, антиоксиданси. Не содржат палмина маст, бои и конзерванси и додадени шеќери.

kako-da-go-smenime-nachinot-na-ishrana-po-dolgiot-karantin-02.jpg

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg