За една недела подигнати 223 непрописно паркирани возила од јавните површини
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


За една недела подигнати 223 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (15.07 - 22.07.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 223 возила од јавните површини.

za-edna-nedela-podignati-223-nepropisno-parkirani-vozila-od-javnite-povrshini-01.jpg

Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 30 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 193 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин, тротоар, зелена површина, спротивно на сообраќајните знаци, како и по повик од трето лице.

Контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 344 возилa, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 30 возила се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“ апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта. Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб картичка.

Би можело да ве интересира:

За една недела подигнати 77 непрописно паркирани возила од јавните површини Скопје, 06.05.2021 година - Во текот на изминатата недела (29.04.2021 – 05.05.20...
За една недела подигнати 126 непрописно паркирани возила од јавните површини Скопје, 29.04.2021 година - Во текот на изминатата недела (22.04.2021 – 28.04.20...
За една недела подигнати 183 непрописно паркирани возила од јавните површини Скопје, 15.07.2021 година - Во текот на изминатата недела (8.07 – 14.07.202...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg