Ана Стојанова го покажа лицето со несовршености: „Лицето е нешто од кое сè уште се срамам - време е за самоприфаќање“


Ана Стојанова го покажа лицето со несовршености: „Лицето е нешто од кое сè уште се срамам - време е за самоприфаќање“

„Не знам од каде да почнам, имам трема... Знам колку е тешко да се објави нешто од што се срамиш, нешто што упорно си го чуваш во себе и те јаде однатре...“, ја започнува својата приказна искрено Ана Стојанова од Велес.

ana-stojanova-go-pokazha-liceto-so-akni-liceto-e-neshto-od-koe-se-ushte-se-sramam-01.jpg

Ана Стојанова од Велес со години работи како онлајн фитнес тренер и веќе има армија жени, кои ги следат нејзините режими на исхрана и тренинзи.

На фотографиите и видеата кои ги споделува на својот Инстаграм профил таа секогаш изгледа совршено.

Сепак, сега се охрабри и реши искрено да проговори за проблемот што го има со години.

Таа призна дека ја мачат несовршеностите на кожата и дека постојано користи филтри на Инстаграм или пак го прикрива проблемот со помош на шминка.

ana-stojanova-go-pokazha-liceto-so-akni-liceto-e-neshto-od-koe-se-ushte-se-sramam-04.jpg

Ана Стојанова овојпат покажа како реално ѝ изгледа кожата на лицето и ги охрабри сите девојки кои се соочуваат со ист или сличен проблем да не очајуваат и да знаат дека постојат и други жени што ја водат истата битка.

Ана порача дека е време за будење, самоприфаќање и искреност:

„Не знам од каде да почнам, имам трема...“, ја започнува таа серијата видеа на Инстаграм Стори.

„Знам колку е тешко да се објави нешто од што се срамиш, нешто што упорно си го чуваш во себе и те јаде однатре.

Ова сум вистинската јас, лицето беше и сè уште е нешто од кое се срамам. Сфатив дека луѓето кои ме следат имаат некоја замислена и перфектна слика за мене, а тоа ми создаде дополнителна несигурност и депресија.

ana-stojanova-go-pokazha-liceto-so-akni-liceto-e-neshto-od-koe-se-ushte-se-sramam-05.jpg

Решив денес да го пуштам товарот кој го носам со години, нека биде ова мојата слика за лична трансформација.

ana-stojanova-go-pokazha-liceto-so-akni-liceto-e-neshto-od-koe-se-ushte-se-sramam-03.jpg

И покрај објавената слика јас сè уште се снимам со филтер, ова е ново за мене и ми треба време сето тоа да го испроцесирам, целосно да се ослободам од товарот.

На крајот од денот секој од нас има нешто што си го крие и си го носи во себе.

Кај други луѓе прво нешто што забележуваме е токму она што ни фали нас. Или она од што се срамиме. Лицето е нешто што јас си го носам како товар и тоа е првото што го приметувам кај другите.

ana-stojanova-go-pokazha-liceto-so-akni-liceto-e-neshto-od-koe-se-ushte-se-sramam-02.jpg

Ми треба вашата поддршка повеќе од кога било. Секогаш самата јас си се ставам на последно место, ама не и овојпат. Јавно и со вас ќе минам низ овој процес на средување на лицето со помош на ласер. Чувствувам огромно олеснување.

Да го следиме заедно овој процес, мојата трансформација ќе биде јавна, а јас ќе сум брутално искрено со мојата публика.“, вели Ана Стојанова.

Ана вели дека инспирацијата јавно да говори ја добила од младата Кике Цветче која одблиску ги покажа стриите на своето тело по слабеењето и со тоа ѝ покажала дека е време за самоприфаќање - погледнете ги искрените фотки на Кике ТУКА.

Повеќе фотки од Ана на следната страна...Би можело да ве интересира:

Браво Ана! Малата Ана се избори и со короната и со ракот на Детската клиника во Скопје (видео) Ова е вест на денот која срцето го грее. Браво храбра мала Ана! „Нема погол...
Како цртана и без грам шминка: Македонка е совршена убавица во секое издание (фото) Кристина Настеска изгледа како Барби од реалноста, дури и на фотографиите од бол...
Ана од Кавадарци која беше жртва на Јавна соба испраќа моќна порака: „Ти си важна, ти не си сама!“ Откако беа објавени нејзини фотографии со лични податоци и таа беше цел на возне...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg