Планината Китка е како сцена од зимска бајка (фото)

Дрвени куќички прекриени со снег на покривите, гранки од дрвја натежнати од снег... Китка е зимска бајка.

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-01.jpg

Китка е планина во Македонија, која се наоѓа југоисточно од градот Скопје и која периодов изгледа како сцена од зимска бајка.

Со дрвени куќички натежнати од снег, со зимзелени дрвја обоени во бело и недогледно бело пространство.

Китка е дел од најголемиот македонски планински масив Мокра Планина и претставува негова североисточна гранка. На запад се поврзува со планината Караџица, а на југ со Голешница.

Највисок е истоимениот врв Китка со надморска височина од 1.588 метри, а на билото се истакнува и врвот Краста (1.445 м) и препознатливите карпести облици. 

Атмосферата на Китка, преку фотографии од Фејсбук профилот Китка:

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-02.jpg

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-06.jpg

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-03.jpg

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-05.jpg

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-14.jpg

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-12.jpg

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-10.jpg

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-08.jpg

kitka-kako-scena-od-zimska-bajka-foto-07.jpg

С. С. | Црнобело / фото: Фејсбук Китка

Би можело да ве интересира:

Туна Сејдиу на патување во Дубаи со двете деца - восхитена од највисокото панорамско тркало на свето... 36-годишната пејачка ужива со двата сина во Дубаи, со чаша шампањ и поглед кон н...
Сара Мејс како Баба Мразица на осветлувањето на 12-метарската елка во East Gate Mall (фото) Со впечатлив стајлинг и новогодишни песни, Сара Мејс беше дел од осветлувањето н...
Чичко Бурхан во чаршија вари турско кафе на песок – го служи со локумче и многу љубов (фото) „Турското кафе во моето кафуле се мели по 200/250 грама можеби 5-6 пати на ден, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg