Не е Памуккале, Прилеп е: Александар Тарабунов воодушевен од убавината на Мермерното Езеро

Сте го посетиле ли македонското „Памуккале“? Александар Тарабунов очигледно е воодушевен од контрастот на величествените мермерни коцки и смарагдната вода во прилепското село Беловодица...

ne-e-pamukkale-prilep-e-aleksandar-tarabunov-ja-dolovuva-ubavinata-na-mermernoto-ezero-01.jpg

Aлександар Тарабунов беше на настап во Битола кај својот колега, легендарниот Здравко Чолиќ, а потоа посети и едно од највпечатливите места во Македонија, а тоа е Мермерното Езеро во селото Беловодица, блиску до градот Прилеп.

ne-e-pamukkale-prilep-e-aleksandar-tarabunov-ja-dolovuva-ubavinata-na-mermernoto-ezero-05.jpg

Тој се фотографираше покрај величествените мермерни коцки и смарагдната вода, кои наликуваат на познатото туристичко место Памуккале во Турција.

Памуккале, „памучно кале“, е природно место со топли извори и травертини-тераси од карбонатни минерали направени од проточната вода. Се наоѓа во внатрешниот дел на Турција на Егејско Море, покрај долината на реката Мендерес.

ne-e-pamukkale-prilep-e-aleksandar-tarabunov-ja-dolovuva-ubavinata-na-mermernoto-ezero-06.jpgПамуккале, Турција

Нашето „Памуккале“ во прилепско пак, е создадено кога се вршело ископ на мермер кога при ископот се стигнало до извор на природна вода која го запрела процесот.

Изгледа навистина спектакуларно, а очигледно и нашиот пејач е воодушевен од него.

ne-e-pamukkale-prilep-e-aleksandar-tarabunov-ja-dolovuva-ubavinata-na-mermernoto-ezero-02.jpg

ne-e-pamukkale-prilep-e-aleksandar-tarabunov-ja-dolovuva-ubavinata-na-mermernoto-ezero-03.jpg

Мермерното Езеро во прилепско преку објективот на инстаграмџиите:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Илина Арсова на крајот од декември, во полутанга бикини, влезе во Охридското Езеро (видео) Илина Арсова обожава предизвици и авантури, па така денес 25-ти декември собра х...
„Денес, маестро Џамбазов ќе наполнеше 86 години“ - Игор Џамбазов со емотивно видео на роденденот на ... Смртта на маестро Александар Џамбазов погоди многумина. Нормално, најемотивно ов...
Новогодишна магија на дното на Охридското Езеро – поставени две подводни елки (фото+видео) На две локации во Охридското Езеро, кај Заливот на коските и во изворите на река...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg