Запросување на Мечкин Камен: Двајца учесници во Илинденската коњаница ги запросија своите сакани (видео)

Централната прослава на големиот македонски празник Илинден се случи на Мечкин Камен во Крушево, а на социјалните мрежи масовно кружи видеото во кое се гледа како двајца учесници во Илинденската коњаница клекнаа на колено и ги запросија своите девојки.

zaprosuvanje-na-mechkin-kamen-dvajca-uchesnici-vo-ilindenskata-konjanica-gi-zaprosija-svoite-sakani-video-01.jpg

Прославата по повод големиот празник Илинден на Мечкин Камен беше одбележана со необичен настан кој стана вирален хит на социјалните мрежи. 

Двајца момци, кои беа дел од Илинденската коњаница, ги запросија своите девојки во патриотска атмосфера. 

„За кого? За Македонија?“ – извикуваа присутните за време на запросувањето на Мечкин Камен, откако двете девојки им кажаа ДА на своите партнери.

Видеото од запросувањето, снимено и објавено од страна на Voice of America, масовно се споделува на социјалните мрежи:

Запросување на Мечкин камен... Настрана од скандирањата и свирежите, на Мечкин камен се случи и нешто што му даде многу поразлично светло на денешниот настан. Двајца учесници во илинденската коњаница, после положувањето цвеќе, клекнаа на колена и ги запросија своите девојки пред споменикот на илинденските револуционери. Честито и нека им е со среќа!

Posted by Глас на Америка on Tuesday, August 2, 2022

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Легендата за Црниот камен во Велес, пролеаната крв на монасите и лековитата вода – место со исцелите... Според народното верување, местото Црн Камен во близина на Велес има исцелителна...
Во чест на роденденот на Тоше: Кинез со моќна изведба на „Боже, чувај ја од зло“ среде Пекинг „Неверојатно. Текстовите на песните на Тоше се животен сопатник и секој може да ...
Мала хероина: 3-годишната Дариа ја победи леукемијата, постарото братче ја однесе до ѕвончето во Дет... „Веруваше дека може и успеа“ – стои во описот до видеото во кое се гледа како по...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg