Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


4 ресторани во зеленило во тетовското село Беловиште (има водопади, лековита вода и дебели сенки)

Ќе уживате во жуборот на Беловишката Река, ќе имате можност да прошетате покрај неа кон водопадите, но и да си наполните од лековитата вода на местото Петачко водиче, а потоа да се почестите во вкусен оброк во некој од локалните ресторани во зеленило... Беловиште е вистински рај!

4-restorani-vo-zelenilo-vo-tetovskoto-selo-belovishte-ima-vodopadi-lekovita-voda-i-debeli-senki-01.jpg

Доколку сте расположени за викенд бегство, каде покрај во вкусна храна ќе уживате и во неверојатна природа, а ќе има и каде да прошетате, тогаш селото Беловиште е совршено за вас.

Се наоѓа на околу 20km од градот Тетово и има асфалтен пат дотаму.

Беловиште е село во општина Јегуновце, на надморска височина од 669 метри, па затоа секогаш е за 5-10 степени постудено од градовите.

На неколку километри над селото се наоѓа местото Петачко водиче, каде има извор со лековита вода. 

Има и рекичка и водопади и е совршено место за викенд бегство од урбаната џунгла.

Во овој предел има неколку ресторани со дебели сенки, летниковци и ќе уживате среде зеленило. Во некои од нив ќе уживате и во жуборот на Беловишката Река, а некои пак имаат фонтани и базенчиња.

Рестораните во тетовското село Беловиште:

Ресторан Белојшки Бисер

Ресторан Викендица

Пица-ресторан Арома-С

Ресторан Бела Виста

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 локали во Скопје каде се служи највкусна чорба Телешка, пилешка или рибjа, која чорба ви е омилена и во кој локал во Скопје ја ...
Легендата за Црниот камен во Велес, пролеаната крв на монасите и лековитата вода – место со исцелите... Според народното верување, местото Црн Камен во близина на Велес има исцелителна...
Легендата за струмичкиот манастирски комплекс Водоча, чие име потекнува од ослепената војска на Саму... Македонија изобилува со голем број цркви и манастири кои датираат од различни пе...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg