Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Племето наше е Пиреј“ - Наставничка од Демир Хисар со своите ученици изработи мурал посветен на Петре М. Андреевски

„Племето наше е ПИРЕЈ и не го ништи ниту една војска“, „Кога ја љубев Дениција како да учествував во создавањето на македонската држава“ – уметницата Дијана Колонџоска заедно со своите ученици направи мурал во Демир Хисар посветен на Петре М. Андреевски.

plemeto-nashe-e-pirej-nastavnichka-od-demir-hisar-so-svoite-uchenici-izraboti-mural-posveten-na-petre-m-andreevski-01.jpg

Посебно се радуваме кога ќе видиме како одредени наставници си ја сакаат работата и се вложуваат во креирањето нови и убави проекти низ училиштата во Македонија, а таков е и примерот со наставничката Дијана Колонџоска.

plemeto-nashe-e-pirej-nastavnichka-od-demir-hisar-so-svoite-uchenici-izraboti-mural-posveten-na-petre-m-andreevski-02.jpg

На источната страна на Домот на културата „Илинден“ во Демир Хисар, уметницата Дијана Колонџоска заедно со своите ученици од СОУ „Крсте Петков Мисирков“ од Демир Хисар го завршија муралот посветен на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски.

plemeto-nashe-e-pirej-nastavnichka-od-demir-hisar-so-svoite-uchenici-izraboti-mural-posveten-na-petre-m-andreevski-03.jpg

Муралот е насловен „Те љубам на кирилица“, а е дел од манифестацијата „Цртај на македонски јазик“ поддржан од Министерството за култура.

plemeto-nashe-e-pirej-nastavnichka-od-demir-hisar-so-svoite-uchenici-izraboti-mural-posveten-na-petre-m-andreevski-04.jpg

Покрај портретот на познатиот македонски писател се вметнати и некои од неговите најпознати цитати од неговите романи и поетски творби.

plemeto-nashe-e-pirej-nastavnichka-od-demir-hisar-so-svoite-uchenici-izraboti-mural-posveten-na-petre-m-andreevski-05.jpg

„Племето наше е ПИРЕЈ и не го ништи ниту една војска“, „Кога ја љубев Дениција како да учествував во создавањето на македонската држава“ – се дел од цитатите од познатиот автор што се најдоа на муралот.

plemeto-nashe-e-pirej-nastavnichka-od-demir-hisar-so-svoite-uchenici-izraboti-mural-posveten-na-petre-m-andreevski-06.jpg

Погледнете го видеото од изработката на муралот:

Мурал посветен на Петре М. Андреевски - "Те љубам на кирилица" од Дијана Колонџоска 📍Демир Хисар 🎨Дел од конкурсот на Министерство за култура ,,Цртај на македонски јазик”

Posted by Бисера Костадиновска Стојчевска on Wednesday, September 21, 2022

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Македонската дизајнерка Ива Спасовска на патување во Шведска - на посета кај нашата инфлуенсерка Мар... Најдобрите другарки, облечени во стајлинзи во впечатливи бои, уживаат во главнио...
Македонската Барби со совршени фотографии од одморот во Грција (фото) Од впечатливи костими за капење до бели, куси летни фустанчиња, Калтрина изгледа...
Дечко од Сомалија, дал отказ за да патува низ светот и останал во Македонија: „Во Драчево има најдоб... „Еден пријател ме поздравува и ми вели: ‘Кај си бе брат да те е*ам’. Кога провер...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg