„Девојче, запали оганче“ и уште 2 нови наслови кои ќе сакате да ги прочитате оваа зима
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Komercija 25-05-2019


„Девојче, запали оганче“ и уште 2 нови наслови кои ќе сакате да ги прочитате оваа зима

„Личноста, без разлика дали е џентлмен или дама, која не пронаоѓа задоволство во добра книга, мора да е неподносливо глупава“, рекла Џејн Остин и не можеме повеќе да се согласиме со неа.

Devojce-zapali-ogance-01.jpg

Доколку се прашувате што добро би можеле да прочитате во текот на овие ладни, зимски денови, ги препорачуваме следните 3 нови наслови:

Девојче, запали оганче - Мартин Шмаус

Потресна и сурова приказна за словачките Роми во повоените чешки земји. Во населбата Полјан, веднаш зад советската граница во источниот дел на Чехословачка се раѓа малиот Андреј Дунка.

Уште како мал е пренесен во Прага, каде што е принуден да краде со цел да преживее.

Андреј прерано ја осознава суровоста на светот, разликата помеѓу „белите“ и „црните“, омразата поврзана со неговиот род… книгата е вистинска емотивна приказна за болката на Ромите.

Devojce-zapali-ogance.jpg

Детството на Исус - Џон Куци

Во оваа неверојатна филозофска алегорија на авторот Џон Куци, 5-годишниот Давид останува сам во мистериозен град којшто не го познава и не е сигурен дали му припаѓа на овој земен свет.

Единствениот кој решава да му помогне на Давид е непознат човек по име Симон, кој залудно ја нуди својата човечност и добрина, бидејќи за истата добива само навреди, понижувања и грубост.

Овој роман-загатка целосно ќе се освои, со оглед на фактот што се трансформира низ секоја следна страница, оставајќи ве во прашалници, желба за одговори и многу неизвесност и размислување.

korica-Kuci.jpg

Песната на речните птици - Лиса Вингејт

Книгата е базирана на вистинска приказна за директорка на здружение на сиропиталишта која киднапирала и продавала сиромашни деца на богати семејства низ Америка.

12-годишната Рил Фос живее прекрасен, мирен и практично идиличен живот во 1939 година со нејзините четири помали сестри и братчето на реката Мисисипи.

Но една вечер, за време на страшна бура, кога татко им мора да ја однесе нивната мајка во болница и ја оставаат Рил како најголема да ги чува помалите деца, одеднаш се појавуваат непознати луѓе. Децата од семејството Фос се нагло и злобно оттргнати од сè што им е познато и завршуваат во сиропиталиште.

Иако таму ги уверуваат дека наскоро ќе бидат вратени кај нивните родители, тие набрзо ја сфаќаат мрачната вистина.

PREDNA.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

75 години од смртта на Кочо Рацин, поетска гордост преточена низ најуб... Најголемиот македонски интелектуалец од неговото време. Неговата непресушна...
Нови трилери кои ќе ве држат будни длабоко во ноќта Температурите надвор се совршени за топло чајче и добра книга. А зарем има поинт...
Што да прочитате на плажа ова лето? (прв дел) Сезоната не летни одмори започнува, а ретко кое уживање може да се спореди со чи...