Листа со книги кои Бил Гејтс препорачува да се прочитаат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Листа со книги кои Бил Гејтс препорачува да се прочитаат

Секој година Бил Гејтс споделува листа за читање, а многумина уживаат во неговиот избор. Во неговите предлози можете да најдете сè – од одлични мемоари, па сè до фантазија.

lista-so-knigi-koi-bil-gejts-preporachuva-da-se-prochitaat-01.jpg

Во продолжение погледнете некои од неодамнешните предлози што Гејтс ги споделил на неговиот блог.

Upheaval

Оваа книга користи неколку случаи за да истражи како реагира општеството во момент на криза.

nekolku-odlichni-predlozi-za-chitanje-od-bil-gejts-02.jpg

Nine Pints

Книгата на британската новинарка објаснува сè што не сте знаеле за крвта. Насловот се однесува на просечното количество крв во човечкото тело.

nekolku-odlichni-predlozi-za-chitanje-od-bil-gejts-03.jpg

А Gentleman in Moscow

Ова е новела за гроф кој е на домашен притвор во хотел, а наскоро можеме да очекуваме и серија.

nekolku-odlichni-predlozi-za-chitanje-od-bil-gejts-04.jpg

Presidents of War

Доколку ве интересира историјата на Американската војна, тогаш ќе уживате во ова дело. Книгата се фокусира на претседателското водство за време на конфликти и тешките одлуки што морале да бидат донесени под голем притисок.

nekolku-odlichni-predlozi-za-chitanje-od-bil-gejts-05.jpg

The Future of Capitalism

Оваа книга нуди анализа на капитализмот што навистина му се допаднала на Гејтс.

nekolku-odlichni-predlozi-za-chitanje-od-bil-gejts-06.jp.jpg

Educated

Ова се мемоарите на авторката Тара Вестовер во кои раскажува како го напуштила своето семејство и како докторирала на Кембриџ.

nekolku-odlichni-predlozi-za-chitanje-od-bil-gejts-07.jpg

Army of None

Оваа книга ги опфаќа легалните и етичките проблеми кај користењето на високо-технолошки оружја. Авторот е ветеран кој помогнал во креирањето на полисата на САД за автономни оружја.

nekolku-odlichni-predlozi-za-chitanje-od-bil-gejts-08.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

6 книги кои ја дефинираа деценијата и имаа најголемо влијание врз читателите достапни на македонски ... Во изминатите 10 години издаваштвото цветаше на светско ниво. И покрај модерните...
5 книги кои ќе ви прават друштво додека се сончате на плажа Летото е одлично време во рака да земете некоја книга со лесна содржина, наместо...
3 книги кои потврдуваат дека жената е најтврдото оревче Да се биде жена и мајка е најубавата и најтешката задача истовремено. Предизвици...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg