Што да читате за време на празниците - 5 предлози од Бил Гејтс
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Што да читате за време на празниците - 5 предлози од Бил Гејтс

Како и секогаш, пред крајот на годината, Бил Гејтс повторно го создаде својот список на интересни книги што ги прочитал во претходните дванаесет месеци. 

Bil Gejts gi preporacuva ovie 5 knigi za zimskite praznici 01

Тој препорачува да ги подариме овие книги на нашите најблиски за Нова година, но и самите да ги прочитаме за време на зимските празници.

Следните 5 книги имале најголемо влијание врз основачот на Microsoft во 2019 година. Еве што ви препорачува Бил Гејтс:

Американски брак - Тајари Џоунс

„Ќерка ми мѝ го препорача овој роман за една афроамериканска двојка на американскиот југ, чиј брак е разнишан по ужасниот инцидент. Џоунс е толку добра писателка што успева да нè натера да сочувствуваме со двата главни лика, дури и кога еден од нив донесува многу тешка одлука“.

Овие вистини - Џил Лепор

„Џил Лапор успеа да го направи навидум невозможното: да напише книга за целата историја на САД во само 800 страници. Таа намерно ги потенцираше различните гледишта за одредени централни прашања и со тоа ја направи досега најискрената историја на земјата“.

Раст - Вацлав Смил

„Кога слушнав дека еден од моите омилени автори работи на книга за прогрес, не можев да дочекам да ја купам. Не бев разочаран. Како и со неговите претходни книги, не се согласувам со сè што напишал, но сепак сметам дека тој е еден од најмудрите мислители на денешницата“.

Bil Gejts gi preporacuva ovie 5 knigi za zimskite praznici 02

Подготвени - Дајан Тавенер

„Како што знае секој родител, подготвувањето на децата за живот после средно училиште е долга и тешка задача. Тавенер, која е поврзана со некои од најдобрите училишта во земјата, создаде водич за да ви помогне да го направите процесот што е можно поедноставен и плоден“.

Зошто спиеме? - Метју Вокер

„Во 2019 година прочитав неколку одлични книги за човековото однесување, но оваа беше далеку најинтересна. Секој знае дека добар сон е многу важен, но што значи ова во пракса и како да се одморите доволно?

Метју Вокер ме убеди да ги сменам навиките на спиење. Исто така, препорачувам да ги слушате неговите совети и да ја прочитате оваа книга“.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нема да ги испуштите од рака: 3 книги за ментален одмор Некои книги се како мед на разболено грло, тие ви ја греат душата и срцето и дол...
Книги со кои есента ќе ви започне совршено Време е за возбудливи наслови, а есента како следното годишно време на прагот е ...
5 книги кои ќе ви прават друштво додека се сончате на плажа Летото е одлично време во рака да земете некоја книга со лесна содржина, наместо...

Најчитани неделава