10-те најомилени и 10-те најомразени литературни ремек-дела


10-те најомилени и 10-те најомразени литературни ремек-дела

Без разлика дали ја сакате литературата или не, веројатно не сакавте да ги читате книгите што ви биле „наметнати“ кога одевте на училиште. 

10 najomileni i najomrazeni remek dela na literaturata 01

Постои нешто неприродно кај ваквото читање по наредба, затоа не треба да ве изненадува што сте ги замразиле одредените дела. Не грижете се, не сте единствени.

На многумина не им се допаѓаат некои класици на литературата, од една или друга причина, а сега постои начин да се открие кои од овие дела се најпосакувани од читателите, а кои од нив се најомразени.

10 најомилени ремек-дела на литературата:

1. Харпер Ли - „Да се убие птицата подбивница“

2. Џон Стајнбек - „Источно од рајот“

3. Маргарет Мичел - „Однесено со виорот“

4. Џејн Остин - „Гордост и предрасуди“

5. Марио Пузо - „Кум“

6. Агата Кристи - „Убиството во Ориент Експрес“

7. Александар Дима - „Грофот од Монте Кристо“

8. Фјодор Достојевски - „Браќата Карамазови“

9. Бети Смит - „Едно дрво расте во Бруклин“

10. Џорџ Орвел - „1984“

10-te najomileni i 10-te najomrazeni literaturni remek-dela-02.jpg

10-те најомразени ремек-дела на литературата:

1. Натаниел Хоторн - „Скарлетното слово“

2. Џозеф Конрад - „Срце на темнината“

3. Херман Мелвил - „Моби Дик“

4. Џон Стајнбек - „Бисер“

5. Џонатан Свифт - „Гуливеровите патувања“

6. Џек Керуак - „На пат“

7. Џон Ноулз - „Одделен мир“

8. Чиноа Ачебе - „Нештата се распаѓаат“

9. Ајн Ранд - „Рамнодушниот Атлас“

10. Гистав Флобер - „Госпоѓа Бовари“

Како што можете да видите, двете листи содржат исклучиво литературни класици.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 модерни класици што треба да се засрамите доколку не сте ги прочитале досега Секако, списокот на модерни класици е огромен и изобилува со квалитетни, одлични...
10 најголеми книжевници на сите времиња чии дела претставуваат вистинско духовно издигнување Литературата ги проширува нашите видици, едноставно, таа претставува уметност ко...
10 книжевни ремек-дела од извонредни писатели кои вреди да ги прочитате Kнига, магичен прозорец во свет со кој телевизијата и сите други медиуми едноста...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg