Врвни трилери од мајсторите Агата Кристи, Донато Каризи и Јуси Олсен за одличен викенд
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Врвни трилери од мајсторите Агата Кристи, Донато Каризи и Јуси Олсен за одличен викенд

Ги обожавате делата на Агата Кристи? Достапно e на македонски јазик нејзиното ремек-дело „Неочекуваниот посетител“, кое ќе ве натера да го предвидувате развојот на настаните до самиот крај.

Vrvni-triler-od-Kristi-Karizi-i-Olsen-01.jpg

Доколку пак сте приврзаник на остриот стил на Донато Каризи имаме уште еден одличен предлог за вас. Ако пак сте за студен, скандинавски трилер, продолжете со читањето надолу:

Ловци на фазани – Јуси Адлер-Олсен

Во 1987 година, во викендичка во северна Данска, сурово се убиени брат и сестра. Полицијата се сомнева дека убиецот е дел од една приватна гимназија во која учат децата на најбогатите семејства во земјата. Учениците од ова елитно друштво се познати по организирање насилни оргии.

Сепак, истрагата е попречена од високи полициски инстанции. Дваесетина години подоцна случајот повторно е на масата на полицискиот инспектор Карл Морк, брилијантниот детектив што раководи со Секторот Q – одделението за нерешени случаи. За него станува јасно дека не е сè така како што изгледа на прв поглед.

Vrvni-triler-od-Kristi-Karizi-i-Olsen (2).jpg

Неочекуваниот посетител – Агата Кристи

Кога еден туѓинец ќе заглави со својата кола во ендек во Јужен Велс една маглива вечер, бара помош во првата куќа на која наидува најблизу до патот. Таму наоѓа жена со пиштол в рака, која немо стои над мртвото тело на нејзиниот хендикепиран сопруг.

Признава убиство и неочекуваниот посетител се нуди да ѝ помогне да подготви лажна приказна. Но, можно ли е Лора Ворик да не е виновна за злосторството? И ако е така, тогаш кого штити?

Vrvni-triler-od-Kristi-Karizi-i-Olsen (1).jpg

Господарот на сенките – Донато Каризи

Постои место на кое светот на светлината се сретнува со светот на темнината. Тука се случува сè: во земјата на сенките, каде сè е непостојано, конфузно, несигурно. Тој е чувар поставен да ја брани таа граница. Затоа што понекогаш нешто успева да се протне. Неговата задача е да го врати назад.

Поминати се пет века откако папата Лав X ја издал таинствената порака по која Вечниот град не смее никогаш да потоне во темнина. Маркус, последниот исповедник, го изгубил своето највредно оружје: сеќавањето. Само Сандра Вега може да му помогне. Единствено таа ја знае неговата тајна…

Vrvni-triler-od-Kristi-Karizi-i-Olsen (3).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Топ 5 книги за опуштање на плажа Ако сте од оние кои на одмор сакаат да си дадат оддишка од сета сериозност и раб...
Најсилните хероини од книгите, инспирација за секоја жена Најинспиративните, храбри и силни женски ликови кои сме ги запознале биле во стр...
75 години од смртта на Кочо Рацин, поетска гордост преточена низ најубавите љубовни стихови Најголемиот македонски интелектуалец од неговото време. Неговата непресушна...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg