Три комплексни романи за читатели со истенчен вкус за книги

Марк Твен рекол дека „Човекот кој не чита добри книги не е ништо подобар од човекот кој не знае ни да ги прочита.“

Tri-kompleksni-romani-za-chitateli-so-istencen-vkus-za-knigi-01.jpg

За вас одбравме три неверојатно добри книги за читање.

Доколку се сметате за читател со истенчен вкус за добра литература, овие 3 наслови треба да се најдат на вашето следно читачко мени:

Татјана и Александар I: Втората Америка – Паулина Сајмонс

Татјана е 18-годишна бремена вдовица кога бега од војната во Ленинград со надеж за нов живот во Америка. Но духовите од нејзиното минато не се откажуваат лесно и неуморно ја прогонуваат.

Таа станува целосно опседната од помислата и вербата дека нејзиниот сопруг, офицерот Александар Белов, сè уште е жив таму некаде во војната и дека таа му е очајно потребна.

Во меѓувреме, на океани и континенти од неа, во Советскиот Сојуз, Александар едвај спасува жива глава од погубување и принуден е да води баталјон војници кои се сметаат за „потрошен материјал“ од страна на врвот на Советскиот Сојуз...

Tri-kompleksni-romani-za-chitateli-so-istencen-vkus-za-knigi (2).jpg

Кишот – Салман Ружди

Кишот e средовечен патувачки трговец со лекови и зависник од телевизиски емисии, кој тргнува на пат низ Америка со својот (измислен) син Санчо.

Додека се бори да ја освои љубовта на мис Салма Р, се вплеткува во низа трагикомични ситуации во „Ерата во која сè е можно“, додека расните судири и трговијата со дрога се само дел од факторите што го раскинуваат американското општество.

Салман Ружди игра со уште еден лик: Авторот, кој пишува за Кишот, чиј живот неосетно се движи во паралела (или се пресекува) со животот на Кишот и неговиот измислен син.

Tri-kompleksni-romani-za-chitateli-so-istencen-vkus-za-knigi (1).jpg

Конци на судбината – Марија Дуењас

Младата шивачка Сира Кирога во 1936 година го напушта Мадрид спроти граѓанската војна за да замине со Рамиро, човек кого го познава кратко и во кого е лудо вљубена, оставајќи ги зад себе свршеникот и самохраната мајка.

Се сместуваат во Тангер, светски и егзотичен град, во кој на почетокот водат живот од приказните.

Таму Сира доживува тешко предавство и останува сама и со многу долгови, принудена да се пресели во Тетуан, каде што со помош на пријатели со сомнителен углед отвора модно ателје за отмени клиентки.

Пред крајот на граѓанската војна и во текот на подготовките за Втората светска војна во Европа, судбината ја поврзува со важни историски личности…

Tri-kompleksni-romani-za-chitateli-so-istencen-vkus-za-knigi (3).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Книги што идеално ќе се вклопат со амбиентот на плажа (I дел) Време е за одмор, сонце, вода и плажа, а ништо не носи мир во душата како добрат...
Три нови, возбудливи книги кои ќе ви го одвлечат вниманието од секојдневните проблеми „Дали еден човек чита или не – тоа веднаш се забележува. Помеѓу луѓето нема пого...
Без кои книги не смеете да си заминете од „Саем на книга 2022“? (втор дел) При посетата на овогодишниот Саем на книга, евидентно е дека македонската издава...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg